انواع هود آزمایشگاهی
17
آوریل

انواع هود آزمایشگاه و کاربردهای متنوع هود شیمیایی

مزیت استفاده از انواع هود آزمایشگاه و هود های شیمیایی در آزمایشگاه موضوعی است که قصد داریم در این مقاله در مورد آن صحبت نماییم. همانطور که می دانیم هود آزمایشگاهی یکی از موارد ضروری در آزمایشگاه است و استفاده از آن برای سلامت پرسنل و محیط بسیار مهم است. در واقع هدف از نصب هود شیمیایی جلوگیری از تجمع بخارات سمی ناشی از فرایندهای تست و واکنش های مختلف آزمایشگاهی است که توسط پرسنل در محیط آزمایشگاه انجام می شود. استنشاق این بخارات سمی می تواند برای کاربران آزمایشگاه خطرناک باشد از این رو باید به نحوی این بخارات سمی به خارج از فضای آزمایشگاه انتقال داده شود و هوای تمیز به جای آن وارد محیط گردد.
این وظیفه ای است که هود شیمیایی و یا انواع هود آزمایشگاه بر عهده دارند.

نحوه کار انواع هود آزمایشگاه

از آنجا که کارکنان همیشه در معرض هواهای آلوده می باشند نصب انواع هود آزمایشگاهی باعث می شود تا از خطرات ناشی از این کار کاسته شود و امنیت و سلامت پرسنل آزمایشگاه تامین گردد. اگر بخواهیم شرح کار هود آزمایشگاهی را به صورت خیلی ساده بیان کنیم می توانیم بگوییم که هودهای آزمایشگاهی هوای آلوده داخل را به نوعی از محیط خارج کرده و یا این هود را فیلتر می نمایند و دوباره به محیط باز می گردانند. این کاملا به مدل و نوع هود آزمایشگاه بستگی دارد همچنین نوع نیاز آزمایشگاه نیز مشخص کننده این است که کدام یک از انواع هود آزمایشگاه برای تلطیف هوا استفاده شود. هود های آزمایشگاهی معمولا پنج جهت فضای کاری را در بر می گیرند و در دو نوع مختلف لوله دار و بدون لوله طراحی و تولید می شوند.

سطح پایینی هود نیز برای کار کردن در ارتفاع مناسبی باید نصب شوند.
روش کار هر دو نوع هود شیمیایی به یک صورت است و مشابه یکدیگر می باشند. هود از قسمت جلویی هود که باز است به داخل هود کشیده می شود و برای تخلیه به سمت خارج از ساختمان فرستاده می شود. و یا اینکه این هوا پس از فیلتر شدن برای ایمنی هوا دوباره به محیط آزمایشگاهی باز می گردد.

مهم ترین اهداف اصلی استفاده از انواع هود آزمایشگاه :
حفاظت از کاربر
حفاظت از محصول یا آزمایش
حفاظت از محیط
این سه مورد از مهم ترین اهداف نصب هود آزمایشگاهی است.
از دیگر اهداف ثانویه می توان به جلوگیری از انفجار در محیط، جمع آوری مواد ریخته شده و … می باشد.

کاربرد انواع هود آزمایشگاه

هود آزمایشگاهی معمولا از کاربران در مقابل خطرات مختلف محافظت می کنند.
در طول تحقیق , تست و یا تدریس در آزمایشگاه ممکن است مواد شیمیایی خطرناک متصاعد شود از این رو نیاز است تا از پرسنل در مقابل این خطرات محافظت شوند. همچنین در مراکز صنعتی نیز امکان پخش گرد و غبار , گازها و بخارات سمی وجود دارد که برای کارکنان این مراکز مضر و خطرناک است. جریان یافتن هوای تمیز از داخل هود به فضای کار و یا خروج هوای آلوده از طریق هود آزمایشگاهی به سمت بیرون از محیط کاربرد بسیار مهم انواع هود آزمایشگاه یا فیوم هود می باشد.

هود های آزمایشگاهی اغلب بـه سيستـم‌های تخليه كه گازها را مستقيما به خارج از ساختمان انتقال مي‌دهند متصل می باشند. اما این کار انرژی زيادی برای فعال كردن فن به کار رفته برای تخليه هوا و نيز گرم و سرد كردن، فيلتر كردن، كنترل و حركت دادن هوایی كه جايگزين هوای خارج شده می شود، نياز دارد. در زمينه طراحی سيستم تهويه هود، جهت كـاهش دادن انرژی مورد استفاده در عملکرد هودها و سيستم‌های تهويه پشتيبان آن‌ها تلاش زیادی به کار گرفته شده است.

ساختار انواع هود آزمایشگاهی

در گذشته هود ها از چوب ساخته می شدند
اما امروزه برای ساخت انواع هود آزمایشگاه از:
فولاد نرم پوشیده شده با اپوکسی
همچنین از مواد پلاستیکی نظیر پلی پروپیلن
استفاده می شود.

طول , عرض و ارتفاع هودها بر اساس ابعاد استاندارد ساخته می شوند. هود ها به خاطر شکل ظاهری شان درون آنها تاریک است از این رو از لامپ برای روشن شدن فضای داخل آن استفاده می شود تا کاربران بهتر بتوانند روی کار خود کنترل داشته باشند. در این هودها از فن سانتریفیوژ برای خارج کردن بخارات سمی و اسیدی و بازی استفاده می شود. انواع هود آزمایشگاه به صورت ایستاده و رومیزی می باشند که هودهای ایستاده معمولا در زیر آنها چرخ تعبیه می شود تا امکان انتقال آنها به کلاس درس و محیط آزمایشگاه ساده تر باشد.
از مهم ترین انواع هود آزمایشگاه می توان به:
هود میکروبی
هود کانوپی
و هود بازویی
اشاره نمود.
هر کدام از این هود ها مشخصات و ویژگی های خاص خود را دارند و استفاده از آنها بسته به نیاز آزمایشگاه و سفارش کارفرما می باشد. هود آزمایشگاهی رومیزی روی سکوبندی آزمایشگاه یا میزبندی آزمایشگاهی نصب می شود. برای استفاده از انواع هود آزمایشگاه باید نکات ایمنی لازم رعایت شود.

نکات مهم در استفاده از انواع هود آزمایشگاه

نکات زیر را در هنگام استفاده از انواع هود آزمایشگاه رعایت نمایید:
قبل از کار با هود آزمایشگاهی آن را به مدت 10 تا 15 دقیقه روشن بگذارید
همچنین سطوح داخلی انواع هود آزمایشگاه را توسط الکل 70% ضدعفونی نمایید
همیشه در انتهای خود قرار بگیرید و فعالیت خود را انجام دهید
نمونه های اضافی و وسایلی که نیاز ندارید را از داخل هود خارج نمایید
در صورتی که هود آزمایشگاه دارای لامپ ماوراء بنفش است آن را هفته ای یکبار با الکل تمیز کنید
پس از اتمام کار با انواع هود آزمایشگاه آنها را با الکل 70% ضدعفونی کنید.
پس از اتمام کارتان با انواع هود آزمایشگاه آن را پس از 10 تا 20 دقیقه خاموش نمایید
بعد از خاموش کردن لامپ هود، پنجره شیشه ای جلوی آن را ببندید
برای کارکرد بهتر انواع هود آزمایشگاه آن را از جریان هوا ( از کنار پنجره ها و درب ها ) دور نگه دارید
جهت استفاده از یک شعله، بهتر است هود دارای لوله کشی گاز باشد.