ساخت میز توزین در آزمایشگاه برای اندازه گیری های دقیق انجام می شود. زمانی که نیاز به اندازه گیری دقیق و بدون خطا باشد از میز توزین استفاده می شود. این میزها ترازوهای دیجیتالی مخصوصی هستند که در آزمایشگاه به کار می روند و ضریب حساسیت آنها بسیار بالا می باشد. میز توزین یا میز ترازو زمانی به کار می رود که دقت در اندازه گیری برای ما خیلی مهم باشد و می خواهیم اندازه گیری های مان بدون هیچ گونه خطایی انجام شود. میز توزین از میزهای آزمایشگاهی وسط و کنار کاملا مجزا می باشد. در مرکز این میز یک صفحه سنگی ضد لرزش تعبیه شده است که هنگام لرزش های احتمالی از ایجاد خطا در اندازه گیری ها پیشگیری می کند.

لزوم ساخت میز توزین

ترازوهای دیجیتالی و وسایل حساس برای اندازه گیری نیاز به یک میز مخصوص جدا از سایر میز بندی آزمایشگاهی دارند. زیرا این ترازوها نسبت به هر گونه لرزش و تکان حساس ناشی از حرکت پرسنل و سایر عوامل داخلی و خارجی می باشند و نیازمند میز جداگانه ای برای نصب هستند. هر گونه لرزش و حرکت هوا روی ترازوهای حساس اثرگذار است و باعث می شود تا اندازه گیر ها به صورت دقیق محاسبه نشوند از این رو نیاز به ساخت میز توزین برای جلوگیری از هر گونه لرزش و داشتن اندازه گیری های دقیق می باشد.

از آنجا که این میزها کاملا بدون لرزش هستند دقت مورد نیاز برای اندازه گیری های شیمیایی را فراهم می نمایند. یکی از مهمترین نیازها در سکوبندی آزمایشگاهی ساخت میز توزین می باشد. این میزها برای اندازه گیری اهمیت زیادی دارند و هر آزمایشگاه به طور معمول و با توجه به کاربری آزمایشگاه از انواع مختلف میز توزین استفاده می نماید. رعایت استاندارد در محیط های آزمایشگاهی هدف هر سازنده تجهیزات آزمایشگاهی است. همچنین عمر مفید تجهیزات و کارایی آنها نیز از اولویت های مهم در هر آزمایشگاه است.
برای این کار:
دانش
تجربه
و تجهیزات فنی عالی
مورد نیاز است.

مشخصات میز توزین و انواع آن

در ساخت میز توزین از بتن استفاده می شود زیرا بتن می تواند پایداری لازم این میزها را در مقابل هر گونه لرزش و تکان فراهم نمایند. میز توزین باید فاصله مناسبی از پنجره و درب ها داشته باشد تا حرکت هوا تاثیری روی دقت اندازه گیری ها نداشته باشد. ساخت میز توزین معمولا در دو قالب MDF و فولادی تعبیه می گردد. بدنه میز توزین فولادی از ورق 1.5 میلیمتری تهیه می شود. و ساخت میز توزین ام دی اف نیز از بهترین متریال اولیه انجام می شود. میز توزین فولادی دارای رنگ کوره ای الکترواستاتیک است.

معمولاً این میز ها در ابعاد 70*70 و یا 70*90 تهیه و تولید می شوند.
همچنین ساخت میز توزین در دو مدل مختلف اعم از :
مدل تک خانه: مخصوص یک ترازو
مدل دو خانه: مخصوص دو دستگاه ترازو
طراحی و انجام می شود.
بهترین کارکرد و دقیق ترین اندازه گیری ها را تنها می توانید با استفاده از میز های توزینی به دست آورید که در ساخت این میزها دقت کافی به کار رفته و از متریال مرغوب استفاده شده باشد.

ساخت میز توزین با قطعات مختلف

برای تهیه و ساخت میز توزین نیاز به متریال مختلف و تجهیزات متنوعی می باشد.
در این جا با قطعات مورد نیاز در ساخت انواع میز توزین اشاره می کنیم:

  • شاسی آهنی
  • بدنه و رویه چوبی
  • صفحه مخصوص جهت نصب ترازو
  • وزنه سنگی به همراه لاستیکهای لرزه گیر در قسمت زیرین صفحه ترازو
  • محلی برای جای نشستن اپراتور
  • پریز برق
  • فضای تاسیساتی

برای نصب ترازوهای با حساسیت بالا، برای ساخت میز توزین در قسمت میانی آن، از یک ستون آهنی استفاده می شود که در داخل این ستن آهنی از مواد با جرم حجمی مناسب استفاده شده است به صورتی که این قسمت از این مواد اشباع شده است، این کار برای استحکام و ایستایی بهتر و بیشتر در میز های ترازو یا میز توزین انجام می شود. در ساخت میز توزین باید دقت شود که زیرسازی مناسب باید حتما انجام گردد.
این کار از لرزش ها جلوگیری می کند
و اجازه نمی دهد حرکت ها و لرزش های ناگهانی روی دقت اندازه گیری اثر نماید.

مکانیزم میز توزین

کلیه وسایل مورد نیاز در اندازه گیری همچون انواع ترازو و سایر دستگاههای توزین به دلیل اینکه از حساسیت بالایی برخوردار می باشند برای نصب نیاز به میز هایی دارد که کمترین لرزش نداشته باشند. البته لرزش همیشه وجود دارد و نمی تواند گفت که به طور کامل این لرزش برطرف شده است اما از آنجا که کمترین لرزش ها نیز می تواند بر روی دقت آزمایشها ، اندازه گیریها و محاسبات اثر منفی بگذارد برای اطلاع از صحت و درستی فعالیت های آزمایشگاهی باید دقت را افزایش و لرزش را کاهش داد.
ساخت میز توزین در انواع مختلف برای:
مراکز تحقیقاتی
پژوهشی
آزمایشگاهها
دانشگاهها
و… قابل نصب و استفاده می باشد.

مکانیزم عمل میز توزین به این ترتیب است که در وسط میز صفحه ای سنگی و ضد لرزش به ضخامت 4 سانتی متر تعبیه می شود که روی این صفحه ترازوهای بسیار حساس تعبیه می گردند. این کار از هرگونه لرزش احتمالی و بروز خطا در اندازه گیری جلوگیری می نماید. ساخت میز توزین از بتن باعث می شود تا احتمال ثبت آزمایش و اندازه گیری های اشتباه را به صفر می رساند. شرکت بایرمن با سابقه بالا در ساخت میز توزین تخصص دارد. پایه های قابل تنظیم در ساخت میز توزین شرکت بایرمن به تراز نمودن ترازو کمک بسیار زیادی می نماید. شرکت بایرمن با تولید و ساخت میز توزین در ابعاد مختلف و انواع گوناگون با کاربری های متفاوت یکی از بهترین تجهیزات آزمایشگاهی را به مشتریان عرضه می نماید.
برای سفارش و ساخت میز توزین در ابعاد دلخواه کافیست با شرکت بایرمن تماس بگیرید.