نصب فن آزمایشگاهی
10
مه

نصب فن آزمایشگاهی و تشریح مدل های مختلف آن

نصب فن آزمایشگاهی یکی از اقدامات مثبتی است که در راستای تجهیز آزمایشگاه ها و مراکز تحقیقاتی مختلف صورت می گیرد. از فن های آزمایشگاهی عموما در زیر هود آزمایشگاه استفاده می شود. فن های آزمایشگاهی انواع مختلفی دارند و با توجه به نوع و مدل آنها کاربردهای متفاوتی نیز خواهند داشت. در این جا به بررسی انواع فن آزمایشگاه بر اساس مدل های مختلف آن خواهیم پرداخت.

عملکرد فن آزمایشگاهی

در سیستم های تهویه باید بخارات , گازها و هوا به حرکت در آمده که برای این کار و غلبه بر افت های به وجود آمده در این گونه سیستم ها از نصب فن آزمایشگاهی استفاده می شود. گستره کاربردهای فن آزمایشگاهی بسیار زیاد است و از جمله موارد کاربرد این نوع فن ها در مراکز صنعتی , اتاق های تمیز , آشپزخانه های صنعتی , آزمایشگاه های تحقیقاتی , سالن های کنفرانس و … می باشد.
هوای ورودی به فن سانتریفیوژ یا فن گریز از مرکز موازی با محور چرخشی فن وارد دستگاه می شود و با حرکت شعاعی به سمت پروانه ها و بالک ها حرکت می کند در حین این فرایند انرژی جنبشی هوا افزایش پیدا می کند و فشار استاتیکی آن نیز بالا می رود. نصب فن آزمایشگاهی باید بر اساس کاربرد های آن انجام شود. مهم ترین کاربرد در نصب فن آزمایشگاهی تهویه هوای محیط های اسیدی , محیط های با غلظت گرد و غبار بالا , محیط های با دمای بالا و همچنین محیط های انفجاری می باشد که با توجه به کاربرد فن آزمایشگاهی جنس بدنه , پروانه , نوع الکتروموتور و … در این فن ها متفاوت خواهد بود.

اجزای اصلی فن آزمایشگاهی

فن آزمایشگاهی از اجزای مختلفی تشکیل شده است که در کنار یکدیگر یک مجموعه واحد را برای تهویه بهتر هوا و کاهش آلودگی ها به وجود آورنده اند.
اجزای اصلی تشکیل دهنده هواکش شامل:
هوزین فن
پروانه
داکت ورودی و خروجی هوا
محور محرک پروانه فن
می باشد. همچنین تجهیزات جانبی در نصب فن آزمایشگاهی شامل
یاتاقان ها
کوپلینگ
دستگاه قفل کننده پروانه
ورق های شفت
می باشد. بدنه فن آزمایشگاهی یا هوزینگ فن بسته به نوع کاربری آزمایشگاه و کاربرد آن می تواند متفاوت باشد. و شرایط محیطی در تعیین جنس بدنه در نصب فن آزمایشگاهی تعیین کننده است. اما به صورت کلی جنس بدنه هود آزمایشگاهی می تواند از متریالهای زیر انتخاب گردد:
استیل
گالوانیزه
پی وی سی
ای بی اس
اس تی 37

دسته بندی فن آزمایشگاهی بر اساس نوع پروانه

پروانه در نصب فن آزمایشگاهی نیز می تواند در چهار مدل زیر طراحی و اجرا گردد
از این رو انواع فن آزمایشگاهی بر اساس شکل پروانه به صورت زیر است:
1. پروانه خمیده رو به جلو
2. پروانه شیب دار رو به جلو
3. پروانه شعاعی
4. پروانه خمید به عقب
5. پروانه شیب دار رو به عقب
6. پروانه تیغه نازک
نکته مهمی که در نصب فن آزمایشگاهی باید بدانیم این است که در فن آزمایشگاهی دو عامل در عملکرد سیستم نقش اساسی و محوری ایفا می کنند و اصول کار یک فن یا هواکش آزمایشگاهی یا فن سانتریفیوژ بر این دو عامل پایه ریزی شده است:
۱- نیروی گریز از مرکز
۲- انحراف جریان توسط پره های فن از حالت شعاعی به سمت دهانه خروجی فن سانتریفیوژ
نکته قابل ذکر در طراحی و نصب فن آزمایشگاه این است که زاویه بین هوای خروجی و هوای ورودی باید ۹۰ درجه باشد. هر شش نوع پروانه ها در فن آزمایشگاهی دارای مزایا و معایبی می باشند که آنها را برای عملکرد در برخی از کاربردها مناسب می نماید.

1- نصب فن آزمایشگاهی با پروانه ایرفویل(Airfoil):

نصب فن آزمایشگاهی با پروانه ایرفویل جریان هوایی یکنواخت تر راندمان کاری بالاتر و کمترین تولید صدا بهترین و مناسب ترین نوع فن آزمایشگاه در بین انواع مختلف فن ها را دارد.بازدهی در نصب فن آزمایشگاهی در این مدل تا 92 درصد می رسد، همچنین مقاومت ساختاری بالا و قابلیت چرخش در سرعت های بالا از دیگر ویژگی های این نوع فن می باشد. این فن ها فشار استاتیکی در حدود 7500 پاسکال تولید کنند. نصب فن آزمایشگاهی در این مدل برای عملکرد در هوا و گازهای تمیز در تهویه عمومی به کار می رود. این نوع از فن ها فاقد دامنه از کار افتادگی در منحنی عملکردشان هستند و می توان آنها را برای سیستم هایی که مقاومت آنها تغییر می کنند استفاده کرد.
هزینه ساخت فن آزمایشگاهی در این مدل به دلیل شکل خاص پروانه نسبت به سایر مدل ها بیشتر است.

2- نصب فن آزمایشگاهی با پروانه خمیده به عقب:(Backward-curved)

فن آزمایشگاهی با پروانه بکوارد که دارای پره های خمیده رو به عقب می باشند مشابه فن های دارای پروانه ایرفویل بوده ولی بازده آنها کمی پایین تر است( حدود 85درصد).گازهایی که دارای ذرات هستند توسط این فن های آزمایشگاهی قابل انتقال می باشند. مزیت نصب فن آزمایشگاهی در این نوع این است که در صورت قرار دادن فشارهای استاتیک بالاتر در مقابل این فن ها، صرف نظر از مقدار جریان هوا، به موتور فشار وارد نمی شود و در اصطلاح این فن ها بدون اضافه بار می باشند.

3- نصب فن آزمایشگاهی با پروانه رو به عقب(Backward-inclined):

نصب فن آزمایشگاهی با پروانه های رو به عقب دارای ساختاری ساده بوده و مقاومت مکانیکی ضعیف تری در مقایسه با پروانه های انحنا به عقب دارند. بازدهی کار در این نوع فن هادر حدود 78درصد است.این فن ها نیز بدون اضافه بار می باشند.

4- نصب فن آزمایشگاهی با پروانه شعاعی در راس(Radial-tip):

نصب فن آزمایشگاهی در این مدل فشار استاتیک بالایی تولید می کنند و حجم هوای کمتری را نسبت به فن های دیگر انتقال می دهند. این فن ها در اندازه های بزرگ برای تخلیه هوا، در کاربردهای صنعتی مرتبط با گازهای داغ و در ترکیب با فیلترهای تصفیه هوا به کار می روند. شکل این پروانه ها به گونه ای است که پروانه خود به خود تمیز شود و از تجمع مواد روی پروانه که باعث از بین رفتن تعادل پروانه می شود جلوگیری می کند، در انتقال هوای غبار آلود و مواد گرانولی این ویژگی بسیار با اهمیت است.روکش های پوششی تجدید شونده روی سطح فشار پروانه ها و آسترهای هاوزینگ(حلزونی فن) قابل تعویض،در اغلب موارد فراهم می شود. از این نوع فن می توان در سیستم هایی با مقاومت های متغیر و در سیستم های موازی می توان استفاده نمود.
بیشترین بازدهی در نصب فن آزمایشگاهی در این مدل حدود ۷۰درصد است.

5- نصب فن آزمایشگاهی با پروانه رو به جلو(Forward-curved):

نصب فن آزمایشگاهی با پروانه های انحنا رو به جلو در مقایسه با پروانه های انحنا رو به عقب فشار بیشتری را تولید می کنند و بازدهی پایین تری دارند. جهت تهویه، سیرکولاسیون کوره ها و دیگر تجهیزات که در آنها سرعت کم برای جلوگیری از لرزش مطلوب است مورد استفاده قرار می گیرند. این فن ها در اندازه های کوچک و متوسط ساخته می شوند. نصب فن آزمایشگاهی در این مدل باید در هوا یا گاز تمیز استفاده گردد زیرا در غیر اینصورت پروانه ها بعد از مدتی کثیف شده و از حالت بالانس خارج می شود. بیشترین بازدهی در این نوع فن ها ۶۵درصد می باشد. به این فن ها، فن با پروانه کولری نیز گفته می شود و دارای اضافه بار می باشند.

6- نصب فن آزمایشگاهی با پروانه رادیال (Radial blade):

نصب فن آزمایشگاهی در این مدل اغلب برای فشارهای بالا و حجم هوای نسبتا کوچک مورد استفاده قرار می گیرد. این فن ها در سرعت های بالا می توانند بچرخند و فشار استاتیک بالایی را تولید می کنند. از فن آزمایشگاهی با پروانه رادیال می توان در انتقال پنوماتیک، هوادهی مایعات،سیستم های شناور سازی هوا و پروسه های صنعتی مرتبط با دمای بالا استفاده نمود.بیشترین بازدهی به دست آمده در این فن ها حدود 60 درصد است. جهت سفارش انواع فن آزمایشگاه یا فن سانتریفیوژ و سایر تجهیزات آزمایشگاهی اعم از
هود شیمیایی
کمد ضد اشتعال و انواع کمد آزمایشگاهی
میز توزین
و سکوبندی آزمایشگاهی
کافیست با شرکت بایرمن تماس بگیرید.