نصب هود بازویی
13
مه

نصب هود بازویی و لزوم استفاده از هود در آزمایشگاه

نصب هود بازویی یکی از عناصر مهم تشکیل دهنده در سیستم های تهویه و مکنده موضعی به شمار می آید. هود بازویی نقش بسیار مهمی در حفاظت از پرسنل و افزایش ایمنی محیط های کاری آزمایشگاهی , بیمارستانی , داروسازی, بهداشتی , دندانپزشکی , صنعتی و صنایع الکترونیک ایفا می نماید. یکی از مهم ترین مزیت هایی که نصب هود بازویی به دنبال دارد دفع سریع آلودگی از محیط است به این ترتیب که این سیستم ها در دفع و مکش آنی آلودگی ها بسیار موثر عمل می کنند و در آزمایشگاه ها قبل از ورود به محل فضای کار می توان از این سیستم ها برای تهویه هوا و خروج آلودگی ها از محیط پیش از شروع کار استفاده نمود. با این کار آلودگی ها و انواع میکروب ها با پوست بدن کاربران تماس پیدا نمی کند و ایمنی آنها را افزایش می دهد.

نصب هود بازویی و کاربردهای آن

هود آزمایشگاهی انواع مختلفی دارد که یکی از مدلهای کاربردی آن هود بازویی یا هود مفصلی است. این هود همانطور که گفتیم برای مکش آنی ذرات آلوده کننده بسیار موثر است و می توان از آن برای پیش از شروع کار برای پاکسازی فضا استفاده نمود. اما هود بازویی نیز مدل های مختلفی دارند که بسته به موقعیت و شرایط و کاربری آزمایشگاه می توان از انواع مختلف آن در نصب هود بازویی کمک گرفت.

هود بازویی مورد کاربرد هدایت دود، غبار و انواع بخار و فیوم های خطرناک به محیط خارج و یا دستگاه فیلتراسیون می باشد. نصب هود بازویی اصولا در بالای محیط قرار می گیرد و به صورت موضعی می تواند دود , غبار و آلودگی های مختلف حاصل از دستگاه در حال کار را به محیط خارج انتقال می دهد. این کار باعث می شود تا محیط تمیز و عاری از آلودگی گردد و ذرات غبار و آلودگی در محیط اطراف پخش نشود. در هنگام کار با برخی از دستگاه و یا کارهایی مثل جوشکاری و لحیم کاری ممکن است گرد و غبار و آلودگی های مختلف در هوا پخش شود.

نصب هود بازویی باعث می شود

تا این آلودگی ها در سالن منتشر نشود و هوا سالم و تمیز باقی بماند.

مشخصات هود بازویی

برای نصب هود بازویی باید به مشخصات مورد نیاز خود دقت داشته باشید.

قطر لوله هود بازویی به صورت استاندارد 15 سانتی متر می باشد و قطر دهانه هود 20 سانتی متر و  هود بازویی نیز باید 3 متر باشد. از دیگر مشخصات هود بازویی پروفیل نگهدارنده آن است که جنس آن باید از متریال بسیار سبک که معمولا آلومینیوم است انتخاب می شود. این پروفیل ها از کنار و گاهی در داخل هود بازویی نصب می شوند. لوله ها در نصب هود بازویی نیز باید سبک و مقاوم باشند و پروفیل نگهدارنده در خارج از لوله های هود بازویی نصب می شوند. در نصب هود بازویی و هود آزمایشگاهی باید به جنس هود توجه داشته باشیم زیرا هودها باید در مقابل بخارات اسیدی و شیمیایی مقاومت خوبی داشته باشند و از بین نروند. امکان نصب هود بازویی روی دیوار یا سقف نیز از دیگر ویژگی های این دستگاه است که نشان دهنده انعطاف پذیری آن می باشد.

از مهم ترین ویژگی ها که در نصب هود بازویی باید به آنها توجه کنیم می توان به:

جنس pp
امکان نصب هود بازویی روی دیوار و سقف
طول جابجایی 180 متر مکعب
شعاع موثر جابجایی تحت پوشش
تا حداکثر 130 درجه شعاع بازشو

توجه نمایید که هنگام نصب هود بازویی باید باز و بسته شدن دستگاه توسط فنر به سادگی انجام شود. همچنین هود بازویی پیش از خرید باید تست گردد تا دچار هیچ نوع افت فشار اضافی یا مشکلات دیگر نباشد. زیرا هر نوع نقص در عملکرد هود بازویی می تواند منجر به عواقب جبران ناپذیری برای پرسنل و فعالیت های آزمایشگاهی گردد.

مزیت های نصب هود بازویی

هود بازویی یا هود مفصلی از جمله پرکاربرد ترین هود آزمایشگاهی در میان انواع سیستم های مکنده قابل نصب در محیط های آزمایشگاهی می باشد. این نوع هود آزمایشگاهی به دلیل داشتن بازوی متحرک جابجایی بازوی هود و نزدیک کردن آن به محل انجام واکنش های شیمیایی امکان پذیر می نماید. از مهم ترین مزیت های نصب هود بازویی جلوگیری از انتشار  سموم , فیوم و بخارهای سمی ناشی از مواد شیمیایی است که پخش شدن آنها در فضای آزمایشگاهی می تواند برای هر کاربری خطرناک باشد.

هودهای بازویی اینگونه بخارات سمی را به خارجی از محیط هدایت می کنند و مانع از انتشار آنها می شوند. از دیگر ویژگی خوب این هود ها کلاهک ضد اسید این هود هاست که در مقابل بخارات اسیدی و مواد شیمیایی خطرناک مقاوم است. همچنین مفصل آنها 360 درجه قابل چرخش است. لاستیک نصب شده در هودهای بازویی نیز با قابلیت اصطکاک کم می باشند. تمیز کردن این هود ها به سادگی انجام می شود و  مونتاژ و سرهم کردن آنها در نصب هود بازویی نیز کاملا راحت است. و از عهده پرسنل آزمایشگاه برمی آید. در ساخت هودهای بازویی از فن آزمایشگاهی مختلفی استفاده می شود. که دارای پروانه و بدنه گالوانیزه یا پلیمری می باشند.

روش های باز و بسته شدن در نصب هود بازویی

باز و بسته شدن بازوهای هود بازویی یا مفصلی به سه روش انجام می شود:
1.فنر
2.بست و فنر
3.جک هیدرولیکی

1.فنر: لوله های بازویی هود بازویی در این روش با استفاده از فنر به هم وصل می شوند.

این روش قیمت ارزان تری نسبت به سایر روش ها دارد اما دو مشکل در این روش وجود دارد:

الف) ممکن است هود بازویی در بعضی زاویه ها ثابت نماند

و به دلیل قدرت فنر بالا یا پایین تر از محل مورد نیاز قرار گیرد.

ب) دومین عیب این روش این است که ویژگی الاستیکی فنر به مرور زمان کم می شود

و هود دیگر در زاویه دلخواه قرار نمی گیرد.

2.بست و فنر: پروفیل نگهدارنده در این روش  حذف می شود

و جای آن از بست مخصوص استفاده می شود. در این روش نیز دو عیب وجود دارد:

الف) عیب این روش نیز این است که بستها به مرور زمان مستهلک شده

و پس از مدتی کارایی خود را از دست می‎دهند

ب) همچنین تمام فشار مستقیما به لوله های هود بازویی وارد می شود

و آنها را در معرض آسیب قرار خواهد داد.

3.جک هیدرولیکی: هر دو قسمت اتصال لوله ها در نصب هود بازویی با جک هیدرولیکی ویژه باز و بسته می شود.

جک هیدرولیکی طول عمر بالایی دارد

و با باز و بسته شدن فرسوده نمی شود

مزیت این روش این است که هود بازویی سبک بوده

و استفاده از آن آسان خواهد بود

در عین حال  هود را می توان در هر زاویه دلخواه تنظیم نمود

بدون اینکه مستهلک شده یا از کارایی آن کاسته شود.