کاربرد هود شیمیایی
20
مه

کاربرد هود شیمیایی در آزمایشگاه و نصب انواع فیوم هود در آزمایشگاه

کاربرد هود شیمیایی به عنوان یکی از اساسی ترین و مورد نیاز ترین وسایل در تمامی آزمایشگاه ها و مراکز صنعتی و تحقیقاتی اهمیت بسیار زیادی در تامین و حفظ سلامت و ایمنی کارکنان و پرسنل محیط های آزمایشگاهی دارد. هود آزمایشگاه یک مکنده یا هواکش به حساب می آید که وظیفه آن هدایت تمامی گازها و آلاینده ها و بخارهای سمی به سمت خارج از فضای آزمایشگاه است. تا به این ترتیب هوایی پاک و بدون آلودگی برای کاربران فراهم شود. این کار علاوه بر حفظ سلامت پرسنل از نمونه های آزمایشگاهی و آلوده شدن آنها نیز محافظت می نماید.

نصب و کاربرد هود شیمیایی در آزمایشگاه

هود شیمیایی وظیفه حذف گازهای شیمیایی از محیط را با خارج کردن آنها از ساختمان و یا جذب آنها به فیلتر کربن انجام می دهد. سرعت جریان هوا در هود شیمیایی از 0.4 تا 0.6 متر بر ثانیه است. همچنین هودهای شیمیایی در مدل های کانال دار و بدون کانال طراحی و تولید می شود که هر کدام کاربردهای خاص خود را دارند. هدف از نصب و کاربرد هود شیمیایی حذف تمامی بخارات حاصل از مواد اسیدی قوی و شیمیایی خطرناک جهت محافظت از اپراتور می باشد. عملکرد هود شیمیایی معمولا به این صورت است که یک فشار نسبتا منفی در بخش داخلی هود ایجاد می شود و این فشار از فرار هرگونه آلودگی و بخارات سمی و خطرناک جلوگیری می کند.
در این هود ها هوا با یک سرعت ثابت از میان منافذ هود کشیده می شود.

ساختمان هود شیمیایی

برای نصب و کاربرد هود شیمیایی در آزمایشگاه بهتر است ابتدا با ساختمان این هود آزمایشگاهی بیشتر آشنا شویم تا بتوانیم مدل های کاربردی تر متناسب با فضا و کاربری آزمایشگاه خود انتخاب کنیم. یک هود شیمیایی شامل قسمت های مختلف زیر است.
1- بدنه هود
در ساخت هود های آزمایشگاهی جهت کاربرد هود شیمیایی و آزمایشگاهی از متریال های مختلفی برای بدنه استفاده می شود.
که شامل دو دسته
• بدنه ام دی اف
• بدنه فلزی تک جداره و دو جداره
می باشد.

2- فن آزمایشگاهی یا فن سانتریفیوژ که از مهم ترین قسمت های یک هود شیمیایی است. تعداد دور این فن ها متغیر است و بسته به نیاز آزمایشگاه طراحی می شود.
3- شیرآلات آزمایشگاهی اعم از:
• شیر آب
• شیر گاز
• و کاپ سینک آزمایشگاهی

4- لامپ مهتابی و کلید و پریز برق
5- درب هود دارای وزنه تعادل
5- کابین درب دار در پایین هود
6-کف هود که از جنس
• استیل
• سرامیک
• یا HPL
می باشد.

همچنین ابعاد و رنگ هود های شیمیایی نیز طبق سفارش مشتری و متناسب با طراحی و رنگ بندی آزمایشگاه و فضای آن انتخاب می شود.

کاربرد هود شیمیایی در مدل های مختلف آن

همانطور که می دانیم هودهای شیمیایی در مدل های مختلف طراحی و تولید می شوند.
دو دسته اصلی از انواع هود شیمیایی شامل:
هود کانال دار (Ducted)
هود بی کانال (Ductless)
می باشد. که در اینجا به بررسی این دو مدل هود می پردازیم.
اما پیش از این کار با فیلتر هود شیمیایی آشنا می شویم:
فیلتر در نصب و کاربرد هود شیمیایی اهمیت زیادی دارد و به مدل هود بستگی دارد. مدل کانال دار فیلتر ندارد و بخارات سمی را از طریق کانال به خارج هدایت می کند. مدل بی کانال دارای فیلتر کربن است و بخارات سمی و خطرناک را از طریق فیلتر جذب می کند و از فیلتر عبور می دهد. سپس هوای تمیز و سالم را پس می دهد.

کاربرد هود شیمیایی کانال دار

هود شیمیایی یا فیوم هود کانال دار از طریق کانال و فن سانتریفیوژ به حذف بخارهای سمی کمک می کند. این نوع هود فاقد فیلتر است و برای مواد میکروبیولوژیک یا بیوهازارد مناسب نمی باشد. فن سانتریفیوژ در این مدل هود باید در بالاترین قسمت ساختمان نصب شود. همچنین در صورتی که در آزمایشگاه با مواد اشتعال زا و آتش گیر کار می شود باید از فن سانتریفیوژ ضد انفجار استفاده شود.

کاربرد هود شیمیایی بدون کانال

این هود ها دارای فیلتر کربن یا فیلتر زغال چوب هستند که می توانند بخارات سمی را به خود جذب نمایند و هوای تمیز پس بدهند. این هود ها فاقد فیلتر HEPA می باشند و برای مواد میکروبیولوژیک نامناسب می باشند.

کاربرد هود شیمیایی و انواع مختلف آن

هود آزمایشگاه در اشکال مختلف و مدل های متنوع با کاربری های گوناگون طراحی و تولید می شود. از هود شیمیایی نیز با توجه به نیاز آزمایشگاه در مدل های مختلف آن استفاده می شود. تولید هود صنعتی نیاز به تخصص و مهارت خاصی دارد و هودی که در آن استانداردهای لازم رعایت نشده باشد عملا بی مصرف است و مانند یک مکعب مستطیل بی خاصیت عمل خواهد کرد.

از این رو برای نصب و کاربرد هود شیمیایی باید از متخصصین این زمینه کمک بگیرید.
همچنین هود آزمایشگاهی با هود خانگی تفاوت های زیادی دارد
و به چند دسته تقسیم می شود.
• هود آزمایشگاهی بیرونی
• هود آزمایشگاهی محصور کننده
در یک طبقه بندی دیگر انواع هود آزمایشگاهی به دسته بندی های زیر تقسیم می شود:
هود کانوپی یا هود سقفی
• فیوم هود یا هود شیمیایی
هود لامینار یا هود میکروبی
• هود بازویی یا هود مفصل دار
• هود مکنده یا فیلتر دار

هر کدام از این مدل های هود کاربرد خاص خود را دارند و مصارف گوناگونی در آزمایشگاه ها خواهند داشت.
کاربرد هود شیمیایی به عنوان یکی از مهم ترین انواع هودهای آزمایشگاهی اهمیت زیادی دارد. هود آزمایشگاهی معمولا به صورت سقفی نصب می شود و آلاینده ها را به بیرون از فضا منتقل می کند. همچنین نصب و کاربرد هود شیمیایی معمولا بالای جایگاهی که با مواد آلاینده و مضر کار می شود انجام می شود. تا بتواند تمام محفظه کار را تحت پوشش قرار دهد و تمام بخارات سمی و آلاینده را به خارج منتقل نماید.

مشخصات هود شیمیایی

معمولا در جنس بدنه هود شیمیایی یا فیوم هود از استیل ضد زنگ و استنلس استفاده می شود که مقاومت بیشتری نسبت به دیگر متریال دارد و استحکام هود را افزایش می دهد. کانال و فن آزمایشگاهی از مهم ترین قسمت های تشکیل دهنده هود شیمیایی هستند. برای ایمنی بیشتر در کاربرد هود شیمیایی از فن سانتریفیوژ استفاده می شود. در محیط های بسیار مجهز صنعتی از مدل های پیشرفته تر هود شیمیایی استفاده می شود. و هود مورد کاربرد در محیط های پزشکی با محیط های صنعتی متفاوت است. در محیط های صنعتی بهتر است از مدل های ضد زنگ و ضد انفجار استفاده شود تا ایمنی کامل محیط را تامین نماید.

در محیط های صنعتی یک کاربرد هود شیمیایی برای برش فلزات و جوشکاری می باشد.

برای آشنایی بیشتر با کاربرد هود شیمیایی و انواع مختلف فیوم هود می توانید از محصولات شرکت بایرمن بازدید نمایید. کاربرد هود شیمیایی در این شرکت بر اساس سایز و اندازه آن و دیگر مشخصات مثل جنس بدنه مشخص می شود. ابعاد سینک آزمایشگاه , نوع شیرآلات و دیگر تجهیزات داخلی هود آزمایشگاه نیز در شرکت بایرمن متفاوت و براساس نیاز و خواست کارفرما است.