کاربرد هود لامینار
26
آوریل

کاربرد هود لامینار در آزمایشگاه و انواع و ویژگی های آن

کاربرد هود لامینار در آزمایشگاه هایی که در زمینه کشت سلولی و مواد بیماریزای انسانی (از قبیل باکتریها ، ویروسها ، میکروبها و انگل ها) فعالیت دارند مناسب می باشد همچنین در آزمایشگاه های کشت بافت و تومور و در مواقعی که از مواد بسیار سمی و خطرناک در آزمایشگاه استفاده می کنیم می توانیم هود لامینار را نصب و آن را مورد استفاده قرار دهیم. از مهم ترین مزیت ها و دلایل کاربرد هودهای میکروبیولوژی و یا لامینار هود ایجاد فضایی تمیز بر روی میز کار در حین انجام برخی:
فعالیتهای آزمایشگاهی
كنترل كيفيت صنايع غذايی
مونتاژ، بسته بندی و ساخت برخی محصولات
و … می باشد.
مهم ترین بخش هود لامینار فیلتر هپا می باشد که برای حذف كننده و پاکسازی ذرات و آلودگی ها در بخش داخلی هود نصب می شود این فیلتر آلودگی را جذب نموده و هوای در گردش را پاك و تميز می سازد. در هنگام نصب و کاربرد هود لامینار در آزمایشگاه باید دقت داشته باشیم که کلیه اجزای هود در صحت کامل در حال انجام کار می باشند و هیچ بخشی با مشکل مواجه نیست.

مهم ترین قسمت هود نیز همان فیلتر هپا می باشد
و یکی از پارامترهای مهم در هود است که باید به درستی کار کند
زیرا این بخش از هود توانایی حذف تمامی آلاینده ها را دارد.

علت کاربرد هود لامینار

در امان نگه داشتن هوای محیط آزمایشگاه از آلودگی ها برای حفظ ایمنی کاربران و انجام بهتر و دقیق تر فعالیت ها و آزمایش ها بسیار مهم می باشد. اگر شما یک آزمایشگاه یا محیط تحقیقاتی دارید برای پیشبرد بهتر اهداف خود نیاز دارید تا یک محیط استریل و به دور از هر نوع آلودگی داشته باشید. بهترین کار برای شما در این محیط نصب هود آزمایشگاهی و یا هود شیمیایی است. با نصب هود لامینار محیط کاری ما با به جریان انداختن هوا از میان یک سیستم فیلتراسیون و تهی کردن آن از میان یک سطح کاری در جریان هوای لامینار یا تک جهتی می تواند از آلودگی ها پاکسازی شود و یک هوای عاری از هر نوع میکروب و آلودگی فراهم شود.

هوای تمیز پیش نیاز کار در بسیاری از آزمایشگاه ها و مراکز صنعتی است
و کاربرد هود لامینار می تواند این زمینه را در چنین محیط هایی فراهم نماید.

موارد کاربرد هود لامینار

کاربرد هود لامینار در زمینه های مختلف به ویژه در قسمت هایی که در آن برای دستگاه های کوچک تر، برای مثال دستگاه های الکترونیکی که نسبت به ذرات آلوده کننده حساس هستند ما نیاز به هوای تمیز و بدون این ذرات آلوده کننده داریم. حین انجام کارهای تخصصی حساسیت نصب و کاربرد هود لامینار خود را بیشتر نشان می دهد. با این دید به قضیه نگاه کنیم می توانیم بگوییم که نصب و کاربرد هود لامینار در آزمایشگاه پیش نیاز انجام فعالیت های تخصصی است و بدون داشتن یک هود آزمایشگاهی مناسب مثل هود میکروبی یا لامینار نمی توان از پس انجام این کارهای تخصصی برآمد. کاربرد این هود به ویژه در حوزه های پزشکی ، داروشناسی، الکترونیک و صنعتی بسیار ضروری و مورد نیاز می باشد.

نحوه عملکرد هود لامینار

عملکرد هود لامینار مشابه با جریان هوایی است که در آن مجموعه ی کاملی از هوا با سرعت یکنواخت و به شکل پایداری جریان دارد. جذب هوای آلوده از میان یک یا بیشتر فیلتر HEPA روش کلی و عملکرد هود لامینار می باشد. هدف از طراحی و نصب این فیلتر ها فراهم سازی یک محیط کاری فاقد آلاینده ها و حفاظت از محصول می باشد. در این هود ها هوا به داخل سیستم فیلتراسیون کشیده می شود پس از آن از میان سطح کاری در قالب قسمتی از فرآیند جریان های لامینار به خارج هدایت می شود. سیستم فیلتراسیون هود لامینار معمولا شامل یک پیش فیلتر و یک فیلتر HEPA می باشد. هود لامینار از دو طرف محصور شده است و فشار مثبت هوا به صورت مداوم حفظ می شود تا مانع از ورود هوای آلوده به داخل فضای اتاق گردد.

انواع مختلف هود لامینار

بسته به کاربرد هود لامینار می توان از انواع مختلف هود های لامینار استفاده نمود.
انواع مختلف هود های لامینار شامل دو دسته هود افقی و هود عمودی می باشد.
کاربرد هود لامینار در انواع مختلف آن می تواند بسیار متفاوت باشد.

و بسته به شرایط محیط کار و آزمایشگاه می توان انواع این هود را به کار برد.
1- هود لامینار عمودی
2- هود لامینار افقی
3- هود لامینار (Laminar Flow Cabinets and Hoods )
4- Laminar Flow Benches and Booths

مدل های مختلف هود لامینار قابلیت فراهم سازی یک هوای بدون آلاینده و ایجاد محیط کاری تمیز و عاری از آلودگی را دارا می باشند. از این رو با نصب و کاربرد هود لامینار در آزمایشگاه می توانید از داشتن یک هوای تمیز و بدون میکروب و ذرات آلاینده مطمئن باشید تنها باید بدانید که برای محیط آزمایشگاه شما کدام نوع هود کاربرد بهتری دارد. به این ترتیب با نصب و کاربرد هود لامینار می توانید اطمینان داشته باشید که بخش مهمی از پیش نیازهای انجام فعالیت های تخصصی خود را به دست آورده اید.

هود لامینار افقی

یکی از انواع هود لامینار نوع افقی آن است
و علت نام گذاری آن به علت ورود جریان هوا از بالا می باشد
این جریان هوا سپس تغییر جهت داده و در یک جهت افقی در امتداد سطح کار به جلو هدایت می شود. کاربرد هود لامینار افقی در ایجاد جریان ثابت هوای فیلتر شده به محافظت از محصول نهایی و مواد کمک می کند.

هود لامینار عمودی

کاربرد هود لامینار عمودی نیز تقریبا مشابه با هود های لامینار افقی است
با این تفاوت که جهت هوای لامینار به شکل عمودی و به سمت پایین و به طرف محیط کاری است. هوا از طریق حفره هایی که در کف هود وجود دارند محیط کاری را ترک می کنند. کاربرد هود لامینار عمودی نسبت به هود لامینار افقی حفاظت بیشتری از مواد و محصول به دست می دهند. برای سفارش انواع فیوم هود یا هود شیمیایی با شرکت بایرمن تماس بگیرید.