انواع فیوم هود و ارزیابی ساختار داخلی و ویژگی های آنها

نصب انواع فیوم هود یا هود های شیمیایی در مراکز صنعتی و آزمایشگاهی یکی از الزامات اولیه و ضروری است. هود می تواند به بهبود هوا و جلوگیری از انتشار آلودگی در محیط کمک نماید و این برای سلامتی و ایمنی افرادی که در چنین مراکزی فعالیت دارند بسیار حائز اهمیت است. انتخاب انواع فیوم هود در مراکز مختلف به نوع کاربری محیط بستگی زیادی دارد به همین دلیل در هنگام نصب و استفاده از هود آزمایشگاهی باید تمامی جوانب و نکات مختلف بررسی شود تا بهترین انتخاب را برای یک محیط در نصب هود شیمیایی داشت.

ارزیابی انواع فیوم هود و هود آزمایشگاهی

هودهای آزمایشگاهی در مراکز مختلف صنعتی , علمی , آزمایشگاهی , مدارس , دانشگاه ها و … به کار می روند و هزینه زیادی صرف نگهداری از آنها می شود. اینکه این هودهای آزمایشگاهی درست کار کنند و حفاظت کافی و ایمن را برای پرسنل آزمایشگاه فراهم می آورند برای ما اهمیت زیادی دارد زیرا انجام یک آزمایش بدون نقص و بی اشتباه چیزی است که از عملکرد صحیح یک فیوم هود انتظار داریم.

این مهم است که ما مطمئن شویم که محیط های کاری کاملا مطمئن شده اند.
و از نشت هر نوع آلودگی جلوگیری کنیم.

در طی انجام فعالیتهای تحقیقاتی و تولیدی ممکن است هوای آلوده ایجاد شود که وظیفه انواع فیوم هود حفاظت در مقابل این آلودگی هاست. اما به ندرت به طور کامل، انواع فیوم هود از طریق خارج کردن هوای آلوده موجب حفاظت در برابر آلودگی می شوند بطور ایده آل، این عمل محافظت کننده از طریق بازداشتن خروج آلودگی به صورت خارج شدن هوای آلوده با سرعت پایین توسط جریان با مقاومت کم هوائی ایجاد می شود و اثر جارویی کف ( کف هود ) آلودگی را از اوپراتور دور می کند. برای اینکه این کار بهتر انجام شود باید بافل های ایجاد شده دقیقا” برای کنترل جریان هوای منطقه کاری و تهویه اتاق متعادل شوند تا جریان هوای متقاطع به حداقل برسد.
توربولانس و برهم زدن این پارامترها به سرعت آلودگی را بدتر می کند.
در اینجا با اجزای تشکیل دهنده و مشخصات انواع فیوم هود آشنا می شویم:

انواع فیوم هود و اسکلت بندی و جنس آن

بدنه اصلی تشکیل دهنده انواع فیوم هود از فریم ها و صفحات فلزی با روکش رنگ پودری الکترواستاتیک تشکیل شده است. این اسکلت بندی می تواند در برابر عوامل مکانیکی و شیمیایی مقاومت خوبی داشته باشد. صفحات داخلی عموما با انواع گازها ، مواد شیمیایی و آب در تماس می باشد .
از این رو از متریالی انتخاب می شود تا مقاومت خوبی در مقابل این عوامل داشته باشد این صفحات می تواند از جنس HPL ساخته شود زیرا در برابر مواد شیمیایی و عوامل مکانیکی مقاومت بهتری نسبت به MDF از خود نشان می دهند. برای صفحات بیرونی و خارجی انواع فیوم هود از آنجا که در تماس مستقیم با مواد مختلف نیستند می توانند از جنس MDF با روکش فرمیکا ساخته شوند.

ساختار داخلی انواع فیوم هود آزمایشگاهی

هود آزمایشگاهی دارای ساختار داخلی ویژه می باشد که باعث می شود جریان هوا بصورت یکنواخت و آرام در داخل کابین جریان پیدا کند و به سمت خروجی هدایت شود و می تواند از هرگونه اغتشاش جریان گازها در داخل محفظه داخلی هود شیمیایی جلوگیری کند. در نتیجه کلیه گازهای سبک و سنگین ایجاد شده در داخل کابین هود به تفکیک جمع آوری و خارج می شوند.
هود شیمیایی دارای یک سیستم بای پس (By-pass) می باشد
که در صورت بسته شدن درب شیشه ای هود از ایجاد فشار منفی در هود جلوگیری می کند
و هوای مورد نیاز را از این قسمت تامین می نماید.

صفحه رویه در انواع فیوم هود

صفحات رویه برای استفاده به عنوان میز کار انواع فیوم هود می تواند از متریال های مختلف و متنوعی تهیه شود و بر اساس نوع کاربری و نیز بودجه مراکز می تواند از سرامیک خارجی با زیر سازی MDF دارای درز بندی توسط چسبهای سیلیکون آنتی باکتریال یا سرامیک های یکپارچه ضد اسید آلمانی انتخاب شود.
فیوم هود ها روی سکوبندی آزمایشگاهی نصب می شوند.
و نیاز به صفحات رویه مناسب و ضد اسید دارند.
سیستم روشنایی و برق در انواع فیوم هود
سیستم روشنایی انواع فیوم هود های آزمایشگاهی شامل دو عدد لامپ فلورسنت 40 وات می باشد.
همچنین قابلیت نصب لامپ UV نیز روی این سیستم وجود دارد

( به همراه سیستم هوشمند کنترل لامپ UV در صورت سفارش , سیستم کنترل جریان و قطع اضطراری برق هود به صورت جدا از فن آزمایشگاهی).

همچنین فیوم هود ها دارای سیستم حفاظت موتوری برای فن آزمایشگاهی آن می باشد که آن را در برابر نوسانات برق و یا تغییر فازهای ورودی محفاظت می کند
فن هود آزمایشگاهی از نوع سه فاز است
اما در تزریق بوتاکس صورت نیاز می تواند به تکفاز نیز تبدیل شود.
از انواع فیوم هود جهت انجام آزمایشهای عمومی آزمایشگاهی استفاده می شود
و این هودها می توانند دارای ظاهری شکیل و زیبا باشند تا بتوانند به نمای آزمایشگاه جلوه خوبی ببخشند.
و با دیگر اجزای آزمایشگاه اعم از کابینت بندی هایفوتراپی آزمایشگاهی و میزبندی مطابقت داشته باشند.

درب انواع فیوم هود

هود های شیمیایی دارای درب با قاب فلزی و شیشه ای لمینت می باشند
که این درب ها مجهز به سیستم بالانس کننده حرکت آرام و روان عمودی هستند.
قابلیت باز و بسته شدن شیشه های لمینت درب هود آزمایشگاهی از قابلیت این دربها است
و می تواند به صورت کشویی (حرکت افقی) جهت جلوگیری از باز و بسته نمودن بیش از حد درب هود نیز باز و بسته شود.
درب نصب کولرگازی شیشه ای هود همچنین مجهز به سیستم هشدار موقعیت می باشد.
این درب ها همچنین دارای لبه منحنی شکل جهت جلوگیری از ایجاد گردابه در قسمت ورودی هوا می باشند.
امکان نصب کابینت یا کمد نگهداری مواد شیمیایی و مقاوم در برابر آتش و امکان تعبیه سیستم کنترل هوای خروجی ( اگزاست ) در انواع فیوم هود ممکن می باشد.

این کار برای صرفه جویی هوای فرآوری شده داخلی آزمایشگاه و صرفه جویی در مصرف انرژی انجام می شود علاوه بر این تعمیر کولرگازی آلارم دستگاه مطابق با جدیدترین استاندارد های دنیا طراحی شده است تا در مواقع خطر کاربران را مطلع نماید.
برای سفارش انواع فیوم هود و سایر تجهیزات آزمایشگاهی کافیست با شرکت بایرمن تعمیر فن کویل تماس بگیرید.