نصب هود میکروبی در آزمایشگاه و مشخصات فنی آن

یکی از اقدامات مهم در آزمایشگاهی های نصب هود میکروبی است. به طور کلی هود آزمایشگاهی وظیفه دارد كه هوای آلوده را يا مستقيما از طريق يك مجرای اختصاصي يا از طريق اتصال به سيستم تخليه مركزي به خارج از ساختمان انتقال و فضای آزمایشگاه منتقل نماید. هود شیمیایی یک محافظ برای پرسنل و محیط آزمایشگاه در هنگام کار با مواد شیمیایی خطرناک می باشد. هود آزمایشگاهی میکروبی یا لامینار که برای حفاظت پرسنل و نمونه های آزمایشگاهی طراحی شده است یک ناحیه ی محصور شده است.

در این هود آزمایشگاهی هوا از میان یک فیلتر HEPA وارد فضای داخلی هود می شود.
این فیلتر می تواند انواع آلودگی ها و بخارات سمی را پاکسازی نموده
و با هدایت یک جریان روان از هوا به سمت کاربر هوای سالم را جایگزین هوای آلوده می نماید.

نصب هود میکروبی در آزمایشگاه های پزشکی ، تحقیقاتی و داروشناسی برای ارزیابی و روش های توسعه ی دارو انجام می شود. این واحد ها می توانند ثابت یا پرتابل باشند، همچنین بدنه هود میکروبی می تواند از مواد مختلفی مانند فولاد ضد زنگ و آکریلیک ساخته شوند و ابعاد متفاوتی داشته باشند. انتخاب یک هود آزمایشگاهی به موارد مختلفی بستگی دارد که می تواند شامل بودجه کارفرما، فضای آزمایشگاهی موجود، کاربردی که از هود شیمیایی انتظار داریم، نوع فیلتر و نور مورد نیاز می باشد.

همچنین ویژگی هایی اعم از:
مقاومت کافی نسبت به مواد شیمیایی
در قفل شونده
قفسه های سیمی
سرعت قابل تنظیم
طراحی ارگونومیک
امکانات دمنده و صدای کم
از دیگر مسائلی است که در نصب هود آزمایشگاهی باید به آنها دقت داشته باشیم.

مشخصات فنی در نصب هود میکروبی

نصب هود میکروبی (لامینار هود) دارای برد دیجیتال و فیلتر با راندمان ۹۹.۹۹ % می تواند در ابعاد درخواستی کارفرما انجام شود همچنین این هود آزمایشگاهی در مدل های تک نفره و یا دو نفره قابل طراحی و سفارش است. هود میکروبی دارای کابین داخلی استنلس استیل با ویژگی ضد اسید و ضخامت مناسب می باشد.

همچنین این هود ها دارای یک و یا دو سینک استیل و یا سینک اپوکسی ضد اسید می باشد که تعداد آنها بسته به نیاز و سفارش کارفرما دارد.کابین خارجی هود میکروبی از اسکلت پروفیل با پوشش رنگ کوره ای الکترواستاتیک ساخته می شود.
که نسبت به مواد اسیدی و خط و خش بسیار مقاوم است.
جنس بدنه هود ها می تواند از متریال های مختلفی ساخته شود.
در انتخاب متریال هود آزمایشگاهی در نصب هود میکروبی باید دقت کافی داشته باشید.
و بهترین متریال را متناسب با نوع فعالیت تان انتخاب کنید.

اگر تصمیم به نصب هود میکروبی و یا خرید یک فیوم هود جدید برای آزمایشگاه خود را دارید بهتر است پیش از خرید مشخص نمایید که هود آزمایشگاهی را به چه منظوری می خواهید نصب نمایید. آیا در آزمایشگاه شما از مواد شیمیایی خطرناک و با تبخیر بالا که تنفس آن برای افراد مضر است استفاده می شود؟ در چنین شرایطی نصب هود شیمیایی و در موارد ویژه نصب هود میکروبی با توجه به کاربری آزمایشگاه توصیه می شود. در آزمایشگاه های بیولوژیک معمولا از محیط های کشت حاوی میکروارگانیسم ها استفاده می شود
که حاوی بخارات سمی و خطرناک است.
در چنین شرایطی معمولا از نصب هود میکروبی برای حفاظت از کارکنان استفاده می شود.

نصب هود میکروبی با فیلتر هپا و سایر اجزا

یکی از مهم ترین قسمت ها در نصب هود میکروبی فیلتر هپا می باشد.
بهتر است در ساخت و طراحی و نصب هود میکروبی از فیلتر هپا با بازدهی ۹۹.۹۹% استفاده شود تا سلامت و ایمنی آزمایشگاه به حد بالایی تضمین شود. زیرا این فیلتر ها می توانند ذراتی به ابعاد ۰.۳ میکرون را کاملا” نابود کنند. همچنین فیلتر اگزهاست و پیش فیلتر از دیگر اجزای تشکیل دهنده هود میکروبی یا هود لامینار است.فن آزمایشگاهی از دیگر مواردی است که در نصب هود میکروبی باید به آن توجه نمود تزریق بوتاکس این یکی از مهم ترین مشخصه های هود میکروبی است. سیرکولاتور هوا از بالا به پایین با 70% بازیافت و سیستم هوادهی از بالا به پایین با درب شیشه ای از اجزای دیگر هود میکروبی است.

نصب هود میکروبی هایفوتراپی روی سکوبندی آزمایشگاه و یا میزبندی آزمایشگاهی انجام می شود.
یونیت های به کار رفته برای زیر هود آزمایشگاهی نیز بهتر است دارای خاصیت ضد اسید باشند
تا در هنگام ریزش انواع مواد شیمیایی بتوانند از خود مقاومت نشان دهند.

نصب هود میکروبیسایر قسمت های تشکیل دهنده هود میکروبی

از دیگر قسمتهای مهم که در نصب هود میکروبی باید به آن توجه نمود برد الکترونیکی آن می باشد.
برای طراحی و ساخت هود میکروبی و کسب بیشترین بازدهی بهتر است از بهترین و دقیق ترین برد الکترونیکی موجود استفاده شود. این بردها مجهز به LCD است از این رو کاربران آزمایشگاه می توانند در هر لحظه از میزان کارکرد دستگاه و زمان باقی مانده از عمر مفید فیلتر هپای هود میکروبی خود مطلع باشند. همچنین کنترل سیستم روشنائی و uv دستگاه نیز از دیگر مزیت هایی است که در نصب برد الکترونیکی می توان به آن دست یافت. در نصب هود میکروبی می توان از درب های شیشه ای شفاف درجه یک، یک دست و بسیار روان استفاده نمود تا به آسانی و تنها با یک حرکت کوچک باز و بسته شوند و برای جابجایی آن نیازی به نیروی تعمیر فن کویل زیاد نباشد.

لامپ فلورسنت و شیر آلات آزمایشگاهی از دیگر اجزای تشکیل دهنده در نصب هود میکروبی می باشد.
هود میکروبی عرضه شده در شرکت بایرمن سازنده انواع تجهیزات آزمایشگاهی دارای ظاهری زیبا و کارکردی طولانی و تاج ساخته شده از MDF به رنگ دلخواه کارفرما می باشد این هود آزمایشگاهی برای حمل و نقل نصب کولرگازی آسانتر دارای چهار چرخ نیز می باشد.
برای سفارش انواع هود آزمایشگاهی و نصب هود میکروبی کافیست با تعمیرکولرگازی شرکت بایرمن تماس بگیرید.