هود لامینار یا بیولوژیک کلاس I

هود لامینار یا بیولوژیک بر اساس نوع موادی که تحت آزمایش قرار می گیرد و میزان خطرناک بودن آن برای کاربر به 3 کلاس اصلی تقسیم می شود که در هنگام انتخاب هود بیولوژیک آزمایشگاه، حتما با در نظر گرفتن این مورد نسبت به انتخاب هود اقدام می شود.

هود لامینار یا بیولوژیک کلاس I (کابین تمیز)

در هود بیولوژیک کلاس I جریان هوا از سمت کاربر به سمت داخل هود و نمونه آزمایشی می باشد. این کلاس هود محافظت عالی برای پرسنل آزمایشگاه دارد اما قادر به محافظت از محیط کشت در برابر نفوذ عوامل بیرونی نمی باشد لذا فقط برای نمونه هایی که تحت تاثیر عوامل بیرونی قرار نمیگیرند، کاربرد دارد.

هود ایمنی بیولوژیکی کلاس I در آزمایشگاههای میکروبیولوژی، آزمایشگاههای تحقیقات و توسعه داروسازی و آزمایشگاههای تحقیقاتی سرطان برای محافظت از محیط زیست در برابر باکتریها، ویروسها و عوامل سرطان زا، استفاده می شود.

قسمت جلوی کابینت ایمنی کلاس I برای دسترسی به مواد داخل آن کاملا باز می باشد، این هود دارای فشار منفی هوا برای به داخل کشیدن هوا از خارج به داخل کابینت می باشد. هوای داخل کابین پس از عبور از یک فیلتر HEPA به داخل آزمایشگاه برمیگردد و یا به بیرون از آزمایشگاه هدایت می شود.

هود لامینار کلاس 1 به دو نوع افقی و عمودی طبقه بندی می شود.

هود لامینار یا بیولوژیک کلاسII

به منظور محافظت از کاربر در برابر نمونه های خطرناک و آلوده، از کابینت ایمنی بیولوژیکی کلاس II استفاده می شود.
کابینت های ایمنی بیولوژیکی کلاس II کابینت محصور شده از 3 طرف و دارای تهویه و فشار مثبت هستند.

این هود در آزمایشگاه های میکروبیولوژی آزمایشگاه های سم شناسی و آزمایشگاه های تحقیقاتی که حاوی پاتوژن ها و مواد شیمیایی سمی در داخل محل کار هستند، مورد استفاده قرار می گیرند و بطور همزمان هم از نمونه های داخل هود، که می تواند شامل بافت و یا سلول باشد، در برابر آلودگیهای خارج از کابین هود و هم از کاربر محافظت می کند.

هوایی که به داخل کابینت ایمنی بیولوژیکی کلاس II نوع B2 وارد می شود ، از طریق فیلتر HEPA پاکسازی می شود و از طرف دیگر پس از عبور از یک فیلتر HEPA دیگر از کابین خارج می شود.

قبل از خرید کابینت ایمنی بیولوژیکی کلاس II ، نیازهای خود را با توجه به اندازه نیاز آزمایشگاه خود در نظر بگیرید و مطمئن شوید که سیستمی برای نظارت بر فشار و ااگزاست هوا و نیز زنگ خطر، در شرایطی که همه چیز خارج از کنترل شما باشد، در آزمایشگاه موجود باشد.

این کلاس هود بیولوژیک برای کار با متریال های کلاس BSL-1، BSL-2 وBSL-3 طراحی شده است.

هود بیولوژیک کلاس II دارای 5 تیپ مختلف می باشد.

  1. تیپ A1 (A سابق)
  2. تیپ A2 (A/B3 سابق)
  3. تیپ B1
  4. تیپ B2
  5. تیپ C1

تیپ های مختلف هود بیولوژیک در نسبت میزان هوای خروجی به میزان هوای سیرکوله شده در داخل هود (به درصد) متفاوت می باشد.
علاوه بر این بر اساس نوع خروجی هم تفاوتهایی دارند بطوری که برخی هوای تمیز را به داخل فضای آزمایشگاه بر میگردانند و برخی از طریق کانال،هوا را به محیط خارج اگزاست می کنند.
در هود میکروبی معمولا از شیرآلات و سینک استفاده نمی گردد.

هود بیولوژیک کلاس II
هود بیولوژیک کلاس II

هود لامینار یا بیولوژیک کلاس III

هود بیولوژیکی کلاس III ،که به عنوان Glove box یا Isolation glove box نیز معروف است ، محفظه های بسته ای هستند که برای محافظت از کاربر، محیط زیست و نمونه از آلودگی طراحی شده اند.
کاربر می تواند با استفاده از دستکش های لاستیکی متصل به کابینت، روی مواد داخل کابینت ایمنی بیولوژیکی کلاس III فعالیت کند.

هوای خارج، قبل از ورود به داخل هود از طریق فیلتر HEPA پاکسازی می شود و هوای خارج شده از کابینت ایمنی بیولوژیکی کلاس III از طریق دو فیلتر HEPA قبل از خروج پاک می شود.
در صورت استفاده از محفظه های خلا، محققان می توانند نمونه ها را بدون قرار گرفتن در معرض اکسیژن اتمی به راحتی آنالیز، کشت و بررسی کنند.

لوازم جانبی برای کابینت کلاس III شامل المان گرمایش زا ، فیلتر و یونیزه کننده است.
هنگام انتخاب کابینت ایمنی بیولوژیکی کلاس III ، فضای موجود در آزمایشگاه، قیمت، گزینه های روشنایی و راندمان انرژی را باید در نظر گرفت.
این کلاس از هود بیولوژیک باید برای کار با پاتوژن های انسانی و مواد BSL-4 استفاده شود.

هود لامینار یا بیولوژیک کلاس III
هود لامینار یا بیولوژیک کلاس III