کمد آزمایشگاهی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین تجهیزات در آزمایشگاه جهت نگهداری تمامی لوازم و تجهیزات آزمایشگاهی است.یک کمد نگهداری آزمایشگاه استاندارد برای افزایش ایمنی محیط آزمایشگاه و حفظ نظم و افزایش کارایی کاربران ضروری می‌باشد. کمد آزمایشگاه بسته به نیاز کاربران کاربردهای متفاوتی داشته و در مکان‌های مختلف مانند مدارس، ادارات، آزمایشگاه، دانشگاه و کارخانجات استفاده می‌گردد.

کمد آزمایشگاه بر حسب نوع متریال ساخت:

 1. ‎ کمد فولادی با پوشش رنگ کوره ای الکتروستاتیک
 2. کمد آزمایشگاهی MDF
 3. کمد MDF با روکش HPL
 4. ‎ کمد نگهداری استنلس استیل

کمد نگهداری ساخت شرکت سکوبندی آزمایشگاه بایرمن از کیفیت بالایی برخوردار می‌باشد.

شرکت مهندسی بازرگانی رستا فرآیند سپنتا نماینده انحصاری کمپانی Ecosafe سوئیس در ایران است. در عین‌حال این کمدها از شرکت Düperthal آلمان نیز قابل تهیه می‌باشند.

معمولاً کمد نگهداری بصورت تک یا دو جداره، یک در یا دو در ساخته می شود و در انواع مختلف ایستاده، رومیزی و زیرمیزی قابل ارائه است. تعداد طبقات در این کمدها و میزان فاصله طبقات از هم با توجه به نیاز کاربر قابل تغییر و تنظیم است. کمدهای نگهداری عموماً مجهز به قفل ایمنی، دستگیره اتوماتیک، تایمر قابل برنامه‌ریزی و موتور تهویه در دو مدل اتوماتیک و دستی هستند.

انواع کمد نگهداری آزمایشگاهی

در شرکت مهندسی بازرگانی رستا فرآیند سپنتا (بایرمن) انواع کمد نگهداری آزمایشگاهی جهت کاربردهای متنوع ارائه می‌شود:

کمد نگهداری کپسول گاز

کمد نگهداری کپسول از جمله تجهیزاتی است که برای نگهداری سیلندرهای گاز استفاده می شود. جنس بدنه این کمد آزمایشگاهی  از فولاد با پوشش رنگ پودری الکترواستاتیک مقاوم در برابر زنگ زدگی می‌باشد.این کمد به شکل ایستاده و تک در یا دو در طراحی شده و دارای امکاناتی می‌باشد که سبب تمایز آن با سایر مدل‌ها می‌شود. این ویژگی‌ها شامل موارد زیر می‌باشد:

استفاده از کمربند ایمنی برای مهار کردن کپسول
امکان نصب تجهیزات رگولاتور، پنل‌های کنترل گاز، دیتکتورهای گاز، اتصال خطوط لوله گاز و …در داخل کمد نگهداری
امکان تخلیه هوا توسط فن تخلیه داخل کابین
سهولت در ورود یا خروج کپسول از طریق رمپ با کمک جک‌های بادی

کمد نگهداری کپسول علاوه بر ساخت بایرمن، از شرکت Düperthal  آلمان و Ecosafe  سوئیس قابل ارائه می‌باشد.

کمد نگهداری مواد قابل اشتعال

کمد ضد اشتعال در سه نوع مقاوم در برابر آتش Type 30، Type 60 و Type 90 تولید می‌شوند که به ترتیب 30،‌ 60 و 90 دقیقه در برابر انتشار آتش مقاومت می‌کنند. کمد نگهداری مواد قابل اشتعال بایرمن در سه عرض 60 ، 90 و 120 سانتی متر تولید می‌شوند. این نوع کمد آزمایشگاهی دارای لایه نسوز بوده و بدون فن ارائه می شوند.

در محیط‌های آزمایشگاهی برای نگهداری از برخی مواد خطرناک نظیر مواد زیر مورد کاربرد است؛

 • مواد شیمیایی، اسیدی و خورنده
 • مواد قابل اشتعال
 • مواد با بخارات سمی
 • انواع مواد و مایعات و جامدات آتش زا
 • انواع مواد تجزیه شونده

کمد نگهداری اسید/ باز

کمد نگهداری اسیدها و بازها جهت نگهداری مواد اسیدی و مواد قلیایی به طور جداگانه در فضای آزمایشگاه طراحی شده است. در مواد اسیدی و قلیایی دو نوع خطر وجود دارد:

1. واکنش گرمازا

2. خوردگی.

بنابراین اسیدها و بازها می بایست در محفظه‌های جداگانه نگهداری شوند تا از واکنش آن ها با یکدیگر جلوگیری شود.همچنین قفسه های کمد نگهداری اسید و باز به صورت لبه دار و سینی دار ساخته می شود تا از ریزش مواد جلوگیری شود. کمد نگهداری مواد خورنده باید مجهز به فن باشد تا هوای آلوده داخل کمد آزمایشگاهی تهویه شود.

کمد نگهداری اتاق تمیز

اگرچه گرد و غبار حاصل از موادی که برای ساخت کمدهای نگهداری استفاده می‌شود به حدی اندک است که در مکان‌های کاری معمولی قابل اغماض است، اما این ذرات می‌توانند در اتاق تمیز باعث ایجاد آلودگی شود. بدین منظور، شرکت مهندسی بازرگانی رستا فرآیند سپنتا (بایرمن) کمد آزمایشگاهی ویژه ای که با محیط اتاق تمیز سازگار است را ارائه می‌دهد که توسط شرکت Düperthal آلمان تولید می‌شود.

کمد نگهداری یخچال دار

کمد نگهداری مواد یخچالی

کمد نگهداری مواد یخچالی Type 90 در برابر گسترش آتش به مدت 90 دقیقه مقاومت می‌کند و توسط شرکت Düperthal آلمان تولید می‌شود. یخچال‌های معمولی به‌ دلیل اینکه فاقد تجهیزات لازم برای محافظت در برابر آتش هستند، می‌توانند در صورت بروز آتش سوزی تهدیدی برای گسترش آتش محسوب شوند. به همین علت در آزمایشگاه از کمد نگهداری مواد یخچالی استفاده می شود.

محفظه نگهداری کپسول گاز

محفظه نگهداری کپسول جهت نگهداری کپسول‌های گاز فشرده در خارج از محیط آزمایشگاه (فضای آزاد) پیشنهاد می‌شود. همراه با این محفظه‌ها که به‌صورت مشبک و از جنس فولاد ساخته می‌شوند، تجهیزات اضافی مانند کمربند محافظ کپسول و قفسه فولادی برای نگهداری قابل ارائه است. مانند کمد نگهداری کپسول، امکان نصب تجهیزات رگولاتور، پنل‌های کنترل گاز، دیتکتورهای گاز، اتصال خطوط  لوله گاز و …در این محفظه ها نیز وجود دارد.

کمد نگهداری مواد شیمیایی

این کمد به‌منطور نگهداری انواع مواد فرار شیمیایی در آزمایشگاه مورد کاربرد است. جنس ماده بکار برده شده در تولید این کمد بستگی به موادی که در آن نگهداری می‌شود دارد. در شرکت بایرمن قادر به تولید این کمد آزمایشگاهی به صورت اختصاصی برای شما عزیزان هستیم.

کمد نگهداری هیبرید

کمد نگهداری هیبرید جهت نگهداری مواد اسیدی و قلیایی و نیز مواد قابل اشتعال در محفظه مشترک ارائه شده است. ایمن سازی محفظه های داخلی کمد نگهداری هیبرید با بهره گیری از محفظه های نگهداری مجزا مجهز به تهویه های مجزا انجام می شود.

کمد نگهداری اسناد مقاوم در برابر نفوذ آتش

کمد نگهداری اسناد

کمد نگهداری اسناد مقاوم در برابر نفوذ آتش همانند یک گاو صندوق برای محافظت از اسناد و مدارک آزمایشگاهی در مواقع آتش سوزی عمل می‌کند. این کمد آزمایشگاهی برای نگهداری اسناد MSDS استفاده می شود و جزو الزامات آزمایشگاه است.

انواع کمد آزمایشگاه براساس نحوه نصب

کمدهای نگهداری مواد آزمایشگاهی با توجه به نوع نصب به سه دسته تقسیم می شوند:

کمد نگهداری هود شیمی

کمد نگهداری هود شیمی کمبی در زیر محفظه هود شیمیایی نصب می‌گردد و جهت نگهداری مواد شیمیایی از جمله اسید و باز استفاده می‌شود. این کمدها از جنس MDF با روکش HPL و یا فولادی با پوشش رنگ کوره ای الکتروستاتیک ساخته می‌شوند.

کمد نگهداری زیرمیزی

کمد نگهداری زیرمیزی با کیفیت بسیار بالا ساخت بایرمن است که بعنوان کمد نگهداری مواد شیمیایی، کمد نگهداری مواد خورنده (اسید/ باز) کاربرد داشته و در اندازه های قابل نصب در زیر میزهای کار آزمایشگاهی ساخته می‌شود.

رنگ کمدهای نگهداری مواد آزمایشگاهی

بدنه همه کمدهای نگهداری مواد آزمایشگاهی طوسی رنگ (خنثی) بوده و تفاوت در رنگ درب آن ها معرف مواد قابل نگهداری در آن ها است.

 • زرد
 • قرمز
 • آبی
 • طوسی
 • سبز
 • سفید

رنگ کمدهای نگهداری مواد آزمایشگاهی