وبلاگآزمایشگاه سیار

آزمایشگاه سیار (Mobile laboratory) یکی از راه‌ حل‌های ایده‌آل برای بررسی دقیق و سریع نمونه‌های آزمایشی و انجام تحقیقات در زمینه ‌های مختلف در مدت زمان کوتاه می‌باشد. این نوع آزمایشگاه دارای تجهیزاتی نظیر آنالایزر قابل حمل، سریع و کاملا خودکار می‌باشد. با استفاده از این آزمایشگاه قادر خواهید بود در کمتر از 30 دقیقه تجزیه و تحلیل دقیق را توسط یک فرد بطور مستقیم در محل انجام دهید.

آزمایشگاه‌های سیار ساختاری انعطاف‌پذیر دارند و می‌توانند براساس نیازهای فردی ساخته و تجهیز شوند. برای نمونه :

 • برای راه اندازی آزمایشگاه سیار می‌توان نوع خودرو را تعیین کرد.
 • براساس نوع کاربری این نوع آزمایشگاه، سیستم تهویه هوا انتخاب می‌شود.
 • قابلیت استفاده از سینک آزمایشگاهی ،آب معمولی و یا آب مقطر وجود دارد.
 • مجهز به کف پوش‌های نسوز می‌باشد.
 • دارای آتش خاموش کننده می‌باشند.

و بسیاری موارد دیگر که می‌تواند برای Mobile laboratory درنظر گرفته شود. همچنین انتخاب‌های زیادی از آنالیزورهای تست درون خودرو می‌تواند جهت تطابق نیازهای فردی کاربر نصب گردد.

یک آزمایشگاه سیار منحصربه‌فرد به کاربر امکان می‌دهد از ابزارها و تجهیزات دقیق برای فعالیت‌های خود استفاده کند. این آزمایشگاه‌ها به سادگی قابل حرکت و جایجایی هستند و به کاربر امکان می‌دهد آن را با خود به هرکجا که تمایل دارد برده و در آن محل مورد استفاده و آزمایش قرار دهد. این آزمایشگاه‌ها برای مواردی نظیر تجزیه و تحلیل عناصر و طیف سنجی جرمی تا محصولات متالوگرافی/ مواد کاربرد دارند.

آزمایشگاه سیار یک فضای علمی و پژوهشی 40 متری می‌باشد که امکان دسترسی جامعه به بیوتکنولوژی مدرن امروزی را فراهم می‌کند. این آزمایشگاه مناسب معلمان و دانش‌آموزان برای شرکت در تحقیقات آزمایشگاهی طراحی شده است. فضای آزمایشگاه به گونه‌ای است که امکان حضور پرسنل آزمایشگاه با دانش آموزان و شرکت کنندگان را فراهم می‌کند و این فضا، یک آزمایشگاه کاملا مستقل و مجهز به وسایل پیشرفته برای انجام تحقیقات مختلف می‌باشد.

چشم انداز آزمایشگاه سیار چیست؟

با افزایش اهمیت و نقش علم و فناوری در جامعه، نیازمند یک جامعه تحصیل کرده خواهیم بود که توانایی انجام کارهای حرفه‌ای و تصمیم گیری آگاهانه را داشته باشند. از این رو می‎‌توان گفت هدف از راه‌اندازی آزمایشگاه سیار ایجاد شبکه‌ای از برنامه‌های تحقیقاتی همراه است که دسترسی برابر معلمان، دانش آموزان و عموم مردم برای دستیابی به آموزش‌های معتبر مبتنی بر آزمایشگاه را به ارمغان می‌آورد. به این ترتیب با استفاده از انعطاف‌پذیری و دسترسی به آزمایشگاه‌های سیار فرصتی برابر برای همه دانش آموزان فراهم می‌گردد تا آموزش‌های علمی مبتنی بر آزمایشگاه را طور صحیح و عملی آموزش ببینند. این کار بویژه برای دانش آموزان مناطق مرحوم که به منابع آموزشی در زمینه علم و فناوری دسترسی محدودی دارند و از منظر فناوری و نیروی کار علمی در مضیقه هستند بسیار مفید می‌باشد.

اهمیت راه اندازی آزمایشگاه سیار

برای راه‌اندازی آزمایشگاه سیار نیازمند برنامه‌های آموزشی علمی هستید که به ارائه دسترسی برابر به منابع آزمایشگاهی جهت گسترش سواد علمی متعهد باشند. برای آموزش علمی دقیق و صحیح برنامه‌های آموزشی آزمایشگاهی سیار بطور صحیح برنامه‌ریزی شده‌ هستند. آزمایشگاه‌های سیار، آزمایشگاه‌های مسافرتی هستند که به دانش آموزان امکان مشارکت در تحقیقات آزمایشگاهی روی واحد‌های آزمایشی همراه را می‌دهند. هر برنامه متشکل از مشارکت و همکاری میان مربیان و دانشمندان می‌باشد تا از یکپارچگی علمی و اثربخشی در فرصت‌های یادگیری اطمینان حاصل شود. در این آزمایشگاه‌ها آموزش کلیه علوم علمی نظیر زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک، زمین شناسی و … امکان‌پذیر است.

اهداف راه اندازی آزمایشگاه سیار

آزمایشگاه سیار برای دستیابی به اهدافی نظیر

 • توسعه و انتشار یک شبکه ملی برنامه‌های آزمایشگاهی سیار با یک دید کلی و برنامه درسی مشترک
 • کمک و مشاوره در زمینه توسعه برنامه‌های آزمایشگاهی سیار
 • همکاری با سازمان‌های محلی و ملی برای جمع‌آوری کمک‌های مالی و حمایت از انتشار آزمایشگاه‌های سیار
 • تنظیم سطح بالایی از استانداردهای کیفیت برنامه‌های آزمایشگاهی سیار

راه‌اندازی می‌گردند. همچنین این آزمایشگاه‌های قابل حمل در شرایط عادی و بحرانی کاربردهای گوناگونی دارند و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

طراحی سیستم آزمایشگاه قابل حمل

سیستم آزمایشگاه سیار به گونه‌ای طراحی شده است که با استفاده از ژنراتور دیزلی با قدرت 5 کیلووات برق مورد نیاز آزمایشگاه را برای محیط آزمایشگاه و محیط اطراف تامین می‌نماید. همچنین می‌توان برق آزمایشگاه را از برق شهری نیز تامین کرد و سیستمی برای اتصال به برق شهری در این نوع آزمایشگاه طراحی کرد.

آزمایشگاه‌های قابل حمل در یک فضای کوچک و حدود مجهز به امکاناتی نظیر:

 • سیستم میزبندی آزمایشگاه با متراژ 7 متر و کمتر
 • کابینت بندی آزمایشگاهی دیواری و هوایی
 • هود شیمیایی
 • سینک آزمایشگاهی
 • شیرآلات آزمایشگاهی
 • محل استراحت اپراتور
 • سرویس بهداشتی مجزا و خارج از محیط آزمایشگاه
 • سیستم نورپردازی و روشنایی
 • سیستم تهویه مطبوع اعم از سرمایشی و گرمایشی
 • سان روف
 • مخازن مجرای فاضلاب آزمایشگاهی و فاضلاب سرویس بهداشتی

می‌باشد. قفسه‌بندی و سکوبندی در این نوع آزمایشگاه قابل حمل به صورتی انجام می‌شود که با حرکت وسیله نقلیه تمام تجهیزات و ابزارآلات ثابت در جای خود باقی می‌ماند و کوچکترین حرکت و لرزشی نخواهند داشت. این عدم تحرک و جایجایی تجهیزات به این خاطر است که نقطه ثقل از نظر وزنی در تمامی فضاها به صورت یکسان درنظر گرفته شده است.

در آزمایشگاه سیار سیستم سکوبندی و کابینت آزمایشگاهی باید به گونه‌ای طراحی شود که از فضاهای موجود بیشترین استفاده موجود را داشته باشید. همانند آزمایشگاه‌های معمولی در این نوع ازمایشگاه نیز جنس سطح رویه در برابر اسیدها و مواد شیمایی مقاومت کافی دارد. همچنین برای خواب و استراحت یک نفر از پرسنل فضایی کافی درنظر گرفته شده است و سرویس بهداشتی دارای سیستم نگهدارنده آب و فاضلاب به مدت 24 ساعت می‌باشد.

برای سفارش طراحی آزمایشگاه سیار و طراحی سیستم داخلی آن می‌توانید با شرکت بایرمن تماس بگیرید.