آزمایشگاه سیار

آزمایشگاه سیار یا Mobile laboratory، راه حل ایده آل برای بررسی سریع و دقیق نمونه ها و انجام آزمایشات در مدت زمانی کوتاه در زمینه های مختلف است. این نوع آزمایشگاه مجهز به آنالایزر قابل حمل، سریع و کاملا خودکار می باشد. توسط این نوع آزمایشگاه تجزیه و تحلیل دقیق را می توان در کمتر از 30 دقیقه توسط یک فرد به طور مستقیم در محل انجام داد.

آزمایشگاه سیار یک آزمایشگاه انعطاف پذیر است که می توان آن را بر اساس نیازهای فردی ساخته و مجهز کرد:

نوع خودرو برای راه اندازی آزمایشگاه سیار را می توان انتخاب کرد

سیستم تهویه هوا بر اساس نوع کاربری آزمایشگاه انتخاب می شود

می توان از سینک آزمایشگاهی , آب معمولی و یا آب مقطر استفاده نمود

کف پوش های نسوز

آتش خاموش کننده ها

و قطعا انتخاب های زیادی از آنالیزورهای تست در داخل خودرو می تواند به منظور تطابق با نیازهای فردی شما نصب شود.

آزمایشگاه سیار منحصر به فرد شما به شما این فرصت را می دهد تا از ابزارهای دقیق برای فعالیت های خود استفاده نمایید. این آزمایشگاه ها به راحتی به هر جایی حرکت می کنند و شما می توانید آن را با خود به محل مورد نظر خود برده و در آنجا مورد استفاده قرار دهید. این آزمایشگاه ها از نوع تجزیه و تحلیل عناصر و طیف سنجی جرمی تا محصولات متالوگرافی/ مواد مشخص می شوند. آزمایشگاه سیار یک آزمایشگاه علمی مسافربری 40 متری است که ماموریت آن افزایش دسترسی جامعه به بیوتکنولوژی مدرن امروز است. این وسیله مخصوصا برای معلمان کلاس و دانش آموزانشان برای شرکت در تحقیقات آزمایشگاهی طراحی شده است. پرسنل آزمایشگاهی می توانند با شرکت کنندگان یا دانش آموزان در این آزمایشگاه حضور داشته باشند و این یک آزمایشگاه کاملا مستقل با امکانات پیشرفته برای انجام آزمایشات مختلف می باشد.

چشم انداز آزمایشگاه سیار چیست؟

همانطور که نقش و اهمیت علم و فناوری در جامعه افزایش می یابد، نیازمند یک جامعه تحصیل کرده است که قادر به انجام کارهای حرفه ای و تصمیم گیری آگاهانه است. هدف از راه اندازی آزمایشگاه سیار ایجاد یک شبکه از برنامه های آزمایشگاهی همراه است که دسترسی برابر به آموزش معتبر مبتنی بر آزمایشگاه را برای دانش آموزان، معلمان، و عموم مردم در تمامی زمینه ها را فراهم می نماید. انعطاف پذیری و دسترسی به آزمایشگاه های سیار فرصت های برابر برای همه دانش آموزان را فراهم می کند تا آموزش علمی مبتنی بر آزمایشگاه برای همه فراهم شود. این امر مخصوصا برای جمعیت مناطق محروم که اغلب به دلیل دسترسی محدود به منابع آموزشی در زمینه علم و فناوری،از نظر نیروی کار علمی و فن آوری در مضیقه هستند بسیار مناسب است.

 

آزمایشگاه سیار

اهمیت راه اندازی آزمایشگاه سیار

راه اندازی آزمایشگاه سیار شامل برنامه های آموزشی علمی است که متعهد به ارائه دسترسی برابر به منابع آزمایشگاهی برای توسعه سواد علمی است. برنامه های آموزشی آزمایشگاهی سیار برای آموزش علمی برنامه ریزی شده است. آزمایشگاه های سیار شامل آزمایشگاه های مسافرتی هستند که مشارکت دانش آموزان را در تحقیقات آزمایشگاهی بر روی واحد آزمایشگاه همراه قرار می دهند. هر برنامه شامل مشارکت بین دانشمندان و مربیان برای اطمینان از یکپارچگی علمی و اثربخشی در فرصت های یادگیری است. آموزش کلیه علوم علمی شامل زیست شناسی، شیمی، فیزیک , زمین شناسی و … در این آزمایشگاه ها قابل انجام است.

اهداف راه اندازی آزمایشگاه سیار

اهداف راه اندازی آزمایشگاه سیار به شرح زیر است:

  • توسعه و انتشار یک شبکه ملی برنامه های آزمایشگاهی سیار با یک دید کلی و برنامه درسی مشترک
  • کمک و مشاوره در زمینه توسعه برنامه های آزمایشگاهی سیار
  • همکاری با سازمان های محلی و ملی برای جمع آوری کمک های مالی و حمایت از انتشار آزمایشگاه های سیار
  • تنظیم سطح بالایی از استانداردهای کیفیت برنامه های آزمایشگاهی سیار

آژمایشگاه های قابل حمل و سیار کاربردهای مختلفی را هم درشرایط عادی و هم در شرایط بحرانی دارا هستند.

طراحی اولیه این نوع آزمایشگاه ها و طراحی تجهیزات داخلی آنها، اساساً برای مصارف نظامی و شرایط غیرمترقبه بوده‌ است. اما امروزه از آن برای مصارف مختلف می توان استفاده نمود. از مزایای آزمایشگاه های سیار می توان به حمل و نقل آسان آنها در شرایط مختلف اشاره کرد که این مسئله برای ارائه بهتر کمک های درمانی و امدادی اهمیت ویژه ای دارد اگر چه از این سازه ها در شرایط گوناگون و برای اهداف مختلف می توان استفاده نمود.

طراحی سیستم آزمایشگاه سیار

طراحی سیستم آزمایشگاه قابل حمل به گونه ای است که می تواند برق مورد نیاز آزمایشگاه را از طریق ژنراتور دیزلی با قدرت 5 کیلووات هم برای محیط آزمایشگاه و هم برای محیط اطراف تامین نماید. در مواقع نیاز نیز می توان از برق شهری برای تامین برق جهت این آزمایشگاه استفاده نمود که قابلیت اتصال به برق شهری در سیستم این نوع آزمایشگاه ها طراحی شده است.

 

آزمایشگاه سیار و راه اندازی آزمایشگاه سیار

 

در واقع در این آزمایشگاه قابل حمل در یک فضای کوچک و محدود امکانات مورد نیاز شامل

سیستم سکوبندی آزمایشگاه در متراژ 7 متر و کمتر

کابینت بندی آزمایشگاهی هوایی

هود شیمیایی

سینک آزمایشگاهی

شیرآلات آزمایشگاهی

محل استراحت اپراتور

سرویس بهداشتی مجزا و خارج از محیط آزمایشگاه

سیستم نورپردازی و روشنایی

سیستم تهویه مطبوع اعم از سرمایشی و گرمایشی

سان روف

مخازن مجرای فاضلاب آزمایشگاهی و فاضلاب سرویس بهداشتی

سکوبندی و قفسه بندی تعمیر فن کویل در این نوع آزمایشگاه سیار قابل حمل به گونه ای است که با توجه به حرکت وسیله نقلیه تجهیزات و ابزارآلات کاملا در جای خود تثبیت شده اند و حرکتی ندارند تا از هر نوع لرزش احتمالی در امان بمانند و این به این دلیل است که نقطه ثقل از نظر وزنی در تمامی فضاها یکسان است. طراحی سیستم سکوبندی و کابینت آزمایشگاهی نیز باید به گونه ای انجام شود که بیشترین استفاده را از فضای موجود داشته باشیم. جنس سطح رویه سکوبندی ها به گونه ای است که در برابر اسیدها و مواد شیمیایی مقاومت کافی دارد و فضای کافی برای خواب و استراحت یک نفر پرسنل و سرویس بهداشتی که دارای سیستم نصب کولرگازی نگهدارنده آب و فاضلات برای 24 ساعت است در این آزمایشگاه سیار موجود است.

برای سفارش طراحی آزمایشگاه سیار و طراحی سیستم داخلی آن می توانید تعمیر کولرگازی با شرکت بایرمن تماس بگیرید.