طراحی کمد ضد اشتعال برای نگهداری از مواد قابل احتراق

طراحی کمد ضد اشتعال یکی از مهم ترین موارد در رعایت اصول ایمنی در آزمایشگاه است. نگهداری ایمن از مواد آزمایشگاهی همیشه یکی از نکات مهم و قابل توجه بوده و هست و از این رو طراحی کابینت آزمایشگاهی یا کمدی که بتواند به خوبی از مواد خطرناک و خطرساز محافظت نماید و مانع از ایجاد هرگونه حادثه گردد از اولین نکاتی است که باید برای راه اندازی آزمایشگاه ها در نظر گرفته شود. در آزمایشگاه ها ما با مواد مختلفی سر و کار داریم که برخی از آن ها واقعا خطرناک هستند این مواد شامل:

  • مواد شیمیایی اسیدی و خورنده
  • مواد قابل اشتعال
  • مواد با بخارات سمی

می باشند.

برای نگهداری از هر کدام از این مواد ما نیاز به کمد نگهداری آزمایشگاهی داریم تا بتوانیم محافظت لازم از این مواد را داشته باشیم و ایمنی کاربران آزمایشگاه را نیز تامین نماییم. در صورتی که در آزمایشگاه خود با انواع مواد و مایعات و جامدات آتش زا , خود اشتعال زا , خود تجزیه شونده و انواع اسید و باز سروکار دارید بهتر است برای نگهداری ایمن این مواد از کابینت آزمایشگاهی ایمنی استفاده نمایید. طراحی کمد ضد اشتعال یک اقدام مهم و موثر برای حفاظت از این گونه مواد است.

رعایت نکات ایمنی در آزمایشگاه

در آزمایشگاههای مختلف، خطرات متفاوتی وجود دارد. این خطرات در آزمایشگاه می تواند شامل موارد مختلفی باشد که از آن جمله می توان به:
• مواد سمی
• مواد قابل اشتعال
• مواد منفجره
• عوامل عفونی
• مواد رادیواکتیو
• میدان مغناطیسی شدید یا ولتاژ بالا و یا لیزر
• دستگاه های مختلف
• دمای شدید
اشاره نمود.

از این رو رعایت احتیاط و نکات ایمنی در این گونه آزمایشگاه ها امری بسیار حیاتی است. آزمایشگاه مکانی برای انجام تحقیقات در زمینه های مختلف است اما اولین و اصلی ترین شرط آن به حداقل رساندن آسیب های فردی در آزمایشگاه است. از این رو از تجهیزات ایمنی مختلف برای افزایش محافظت از کاربران و جلوگیری از آسیب های وارده و یا کمک به هنگام حادثه استفاده می شود. از آنجا که کاربری آزمایشگاه ها با هم متفاوت است و از آن ها برای زمینه های مختلف علوم و مهندسی استفاده می شود نیاز به تجهیزات متنوع و مختلف آزمایشگاهی خواهد بود.

ذخیره سازی ایمن با طراحی کمد ضد اشتعال

یکی از مهم ترین اقدامات در هر آزمایشگاه ذخیره سازی و نگهداری از مواد شیمیایی خطرناک است.
برای نگهداری از این گونه مواد معمولا از کابینت های ایمنی و یا کمد آزمایشگاهی استفاده می شود. ذخیره سازی معمولا شامل نگهداری از مواد خطرناک در فروشگاه های مواد شیمیایی درون کابینت های مواد شیمیایی و یا مکان های مشابه می باشد. مورد دیگر مربوط به نگهداری از مواد اشتعال زا می باشد که برای نگهداری آنها از کمد ضد اشتعال استفاده می شود. متریالی که برای ساخت کمد نگهداری مواد شیمیایی استفاده می شود با متریال مورد نیاز در ساخت و طراحی کمد ضد اشتعال متفاوت است. کار آزمایشگاهی اغلب به مواردی منجر می شود که از مواد خطرناک یا غیر خطرناک استفاده می شود. از این رو مواد شیمیایی و مواد قابل اشتعال باید به گونه ای نگهداری شوند که تنها افراد مجاز بتوانند به آنها دسترسی داشته باشند .

و همچنین ایمنی این مواد کاملا تضمین شود.
عدم رعایت نکات ایمنی در نگهداری از مواد شیمیایی ممکن است منجر به:

  • آتش سوزی
  • گرما
  • انفجار
  • نشت گازهای سمی

و سایر خطرات گردد.
طراحی کمد ضد اشتعال می تواند یک گزینه امن برای نگهداری از مواد اشتعال زا باشد.

طراحی کمد ضد اشتعال در آزمایشگاه

کمد ضد اشتعال و یا کمد نگهداری مواد شیمیایی آتش زا باید دارای طراحی خاصی باشد و از متریال خاصی برای ساخت بدنه این نوع کمدها استفاده شود. تا بتواند در مقابل آتش سوزی و حرارت مقاومت کافی از خود نشان دهد. علاوه بر این کارایی , سادگی و زیبایی از دیگر ویژگی هایی است تزریق بوتاکس که در طراحی کمد ضد اشتعال باید رعایت نماییم. زیرا ظاهر زیبا می تواند روی زیبایی و دکوراسیون کل فضای آزمایشگاه تاثیر داشته باشد.

امروزه از روکش های ضد اسید و ضد آتش HPL روی ام دی اف و یا از ورقه های فولاد برای طراحی کمد ضد اشتعال استفاده می شود. این متریال در مقابل رطوبت , مواد شیمیایی و مواد اسیدی و حرارت مقاومت بالایی دارند. از دیگر مواردی هایفوتراپی که در طراحی کمد ضد اشتعال باید در نظر گرفته شود سیستم تهویه داخل کمد نگهداری مواد شیمیایی است. کمد آزمایشگاهی که برای این منظور در نظر گرفته می شود باید دارای فن آزمایشگاهی برای تهویه هوای آلوده ناشی از بخارات سمی باشد تا هوای داخل کمد یا کابینت تهویه گردد.

ویژگی های لازم در طراحی کمد ضد اشتعال

طبقات و کشوها در طراحی کمد ضد اشتعال مجهز به فیلتر و سینی های ضد انفجار می باشند و نصب یونیت تهویه مجهز به فن های PP ضد اسید از مهم ترین ویژگی ها در طراحی کمد ضد اشتعال است. علاوه بر ایمنی از کاربران در آزمایشگاه نحوه نگهداری از مواد خطرناک نیز بسیار مهم است زیرا این مواد باید به گونه ای نگهداری شوند که کارایی خود را از دست ندهند و در کیفیت این مواد کوچکترین خللی ایجاد نگردد. طراحی کمد ضد اشتعال مجهز به فیلتر به خصوص در فضاهایی که امکان نصب هود آزمایشگاهی برای تهویه هوا وجود تعمیر فن کویل ندارد از اهمیت زیادی برخوردار است.

این مسئله به ایجاد هوای پاک و بدون آلودگی در فضای آزمایشگاه کمک می کند.
امکان پاکسازی آسان کمدها هنگام شکستن برخی شیشه های حاوی مواد شیمیایی از دیگر نکات مهم در طراحی کمد ضد اشتعال می باشد. جلوگیری از سرایت آتش سوزی و انفجار در ساخت کمد آزمایشگاهی نیز اهمیت زیادی دارد. به طور معمول این کمدها در هنگام آتش سوزی می توانند 30 , 60 و 90 دقیقه در مقابل نصب کولرگازی انفجار مقاومت نمایند و تا 1000 درجه سانتی گراد دما را تحمل نمایند.
برای طراحی کمد ضد اشتعال با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت با ما در شرکت بایرمن تعمیر کولرگازی در تماس باشید.