میزبندی آزمایشگاهی و انتخاب میزبندی آزمایشگاه مناسب

سکوبندی یا میزبندی آزمایشگاهی و میزبندی آزمایشگاه اولین مرحله از مراحل راه اندازی یک آزمایشگاه مدرن و مجهز است. بدون میزبندی آزمایشگاه کار کردن برای پرسنل بسیار مشکل و گاهی غیر ممکن است. اما میزبندی در آزمایشگاه اصولی دارد که رعایت آنها باعث می شود نتیجه قابل قبول تری به دست آوریم و هزینه کمتری نیز پرداخت کنیم. با استفاده از سکوها و میزبندی آزمایشگاه می توان یک فضای خالی را به مکانی برای پژوهش و تحقیق تبدیل کرد که در آن می توان آزمایش های مختلف و دقیق برای پیشبرد اهداف علمی , تحقیقاتی, پزشکی و سلامتی و … انجام داد.

مشکلات کار در محیط های آزمایشگاهی گاهی روی نتایج آزمایش ها و تحقیقات اثر منفی می گذارد و باعث می شد تا روند کار در این گونه محیط ها به کندی صورت گیرد. وظیفه اصلی پیش از راه اندازی هر آزمایشگاهی بهبود اوضاع و شرایط کار در این گونه محیط هاست. به نحوی که پرسنل آزمایشگاه از کار کردن در چنین محیط های احساس آرامش و امنیت داشته باشند تا بتوانند تمامی توجه و حواس خود را بر روی کار متمرکز نمایند. میزبندی آزمایشگاه یکی از اقدامات مثبت و مهمی است که در این راستا می توان انجام داد.

مهم ترین تجهیزات مورد نیاز در میزبندی آزمایشگاهی

میزبندی آزمایشگاهی یکطرفه

میزبندی آزمایشگاه دو طرفه
میز توزین
کابینت یا یونیت زمینی
کابینت یا یونیت دیواری
هود آزمایشگاهی در انواع مختلف
کمد آزمایشگاهی / کمد نگهداری مواد شیمیایی و سیلندرهای گاز
کمد و یونیت های نگهداری لوازم شخصی و لباس پرسنل آزمایشگاه

میزبندی آزمایشگاهی

اولین و مهم ترین تجهیزاتی که در هر آزمایشگاه به چشم می خورد میزهای آزمایشگاهی است.

همانطور که می دانیم میزبندی آزمایشگاهی به دو صورت یک طرفه و دو طرفه طراحی و تولید می شود. این میزها سکوهای طویلی هستند که گاهی در سراسر آزمایشگاه کشیده می شوند و روی آنها پرسنل مشغول انجام محاسبات و آزمایش های مختلف هستند. همچنین برخی از تجهیزات آزمایشگاهی شامل سینک آزمایشگاهی , شیرآلات آزمایشگاهی , شلف آزمایشگاهی , میز توزین , میز شستشو و انواع هود آزمایشگاهی تنها روی میزبندی آزمایشگاهی قابل نصب و استفاده هستند. این میزهای طویل باید ویژگی هایی مثل راحتی کار و مقاومت بالا را از خود به نمایش بگذارند

در غیر این صورت نمی توانند مناسب انجام کارهای دقیق حساس آزمایشگاهی باشند.

میزبندی آزمایشگاهیسطوح رویه میزبندی آزمایشگاه

یکی از موارد مهمی که در میزبندی آزمایشگاه باید به آن توجه کرد صفحات رویه است.

صفحه رویه سطحی است که کاربران روی آن کار انجام می دهند

و ممکن است در معرض انواع خطرات مختلف همچون:

آتش سوزی

ریزش مواد شیمیایی , اسیدی و خورنده

و یا مواد داغ

است. از این رو این صفحات در میزبندی آزمایشگاهی باید از متریالی انتخاب شوند که مقاومت کافی در مقابل چنین مخاطراتی را داشته باشند و به سادگی از بین نروند. این صفحات باید در مقابل فرسایش و خوردگی و ضربه مقاوم بوده و بتوانند پاسخگوی انتظاراتی که از یک صفحه رویه می رود باشد. انتخاب صفحه رویه کاملا به شرایط آزمایشگاه بستگی دارد. در برخی آزمایشگاه های معمولی ممکن است با مواد شیمیایی اسیدی سر و کار نداشته باشیم از این رو می توان از صفحات رویه ساده تری در میزبندی آزمایشگاه استفاده نمود تا بتوان هزینه های نهایی را کاهش داد.

از این رو باید در انتخاب صفحه رویه برای میزبندی آزمایشگاهی دقت و توجه کافی را به کار بست.

مهم ترین متریال برای ساخت صفحات رویه میزبندی آزمایشگاه شامل:

اپوکسی رزین

سنگ گرانیت

استیل

سرامیک ضد اسید

فرمیکا

و یا HPL

می باشد.

کابینت آزمایشگاهی

یونیت ها یا کابینت آزمایشگاهی از اصلی ترین اجزای مورد نیاز در میزبندی آزمایشگاهی است. از این کابینت ها می توان برای نگهداری از مواد مختلف و یا وسایل و تجهیزات آزمایشگاهی استفاده کرد. کابینت بندی آزمایشگاهی انواع مختلفی دارد که به صورت زمینی در زیر سکوبندی آزمایشگاه نصب می شود و یا به صورت کابینت دیواری می باشند. که هر کدام کاربردهای مختلفی دارند و مورد نیاز میزبندی آزمایشگاه می باشند. انتخاب جنس مناسب برای کابینت بندی آزمایشگاه نیز همانند جنس میزبندی آزمایشگاه از اهمیت زیادی برخوردار است.

میزبندی آزمایشگاهی یک طرفه

ابعاد میزبندی آزمایشگاهی یک طرفه می تواند با ابعاد دلخواه کارفرما طراحی شود. اما به صورت نرمال ابعاد میزبندی آزمایشگاهی دارای ارتفاع 85 تا 90 سانتی متر و عرض 60 تا 80 سانتی متر می باشند. اسکلت آن نیز از پروفیل فولادی است که با پوشش های الکتروستاتیک روکش شده است. بدنه و درب کابینت بندی آزمایشگاهی نصب شده در میزبندی آزمایشگاه نیز می تواند از متریال های مختلف اعم از ام دی اف , روکش های ملامینه , فرمیکا یا HPL ساخته شود.

میزبندی آزمایشگاه دو طرفه

سکوبندی یا میزبندی آزمایشگاهی دو طرفه نیز تا ارتفاع 85 تا 90 سانتی متر و عرض 120 تا 160 طراحی و ساخته می شود. این نوع میزبندی آزمایشگاهی نیز دارای اسکلت از پروفیل فولادی است و بدنه و درب کابینت های نیز می تواند از متریال دلخواه کارفرما و به تناسب شرایط آزمایشگاه انتخاب شود. یکی از کاربردهای مهم دیگر میزبندی آزمایشگاه انتخاب مسیر مناسب تاسیسات آزمایشگاهی است. می توان مسیر عبور لوله های آب سرد و گرم , لوله های گاز , لوله های فاضلاب و هوای فشرده و  سیم های برق , کلید و پریزها را از داخل میزبندی آزمایشگاه عبور داد. به این ترتیب با نصب تاسیسات در میزبندی آزمایشگاهی دسترسی به این تاسیسات بسیار ساده تر می شود و هر زمان که نیاز به تعمیرات داشته باشد به آسانی می توان این تعمیرات را انجام داد.

ویژگی میزبندی آزمایشگاه

ساخت و آماده سازی میزبندی آزمایشگاهی نیاز به ملاحظات فنی گاوصندوق نیکا خاصی دارد زیرا مهمترین سازه در هر آزمایشگاه به حساب می آید و رعایت تمامی اصول در ساخت سکوبندی آزمایشگاهی باعث می شود تا روند تجهیز آزمایشگاه و راه اندازی آن ساده تر شود. زیرا نصب تمامی تجهیزات دیگر به میزبندی آزمایشگاه بستگی دارد. میزبندی آزمایشگاهی از یک طرف باید مقاومت بالایی در برابر انواع مواد شیمیایی و آزمایش های فیزیکی و مکانیکی داشته باشد و از سوی دیگر زیبایی و تنوع بالایی برای ایجاد جذابیت و حس آرامش در محیط گاوصندوق کاوه آزمایشگاه باید داشته باشد. رعایت نکات ایمنی , دسترسی آسان به تاسیسات , نظافت آسان و دفع آلودگی ها, استفاده از یراق آلات با کیفیت , ایمنی و راحتی کار از مهم ترین ویژگی هایی است که میزبندی آزمایشگاه باید داشته کرکره برقی باشد.