کاربرد کمد آزمایشگاهی و انواع کمد مورد نیاز برای آزمایشگاه

کاربرد کمد آزمایشگاهی بسیار وسیع است و در حالت کلی از کمد برای نگهداری مواد مختلف شیمیایی, مواد اسیدی , سیلندرهای گاز و … استفاده می شود. نگهداری ایمن از مواد شیمیایی مختلف و سیلندرهای گاز اهمیت زیادی دارد و کمد آزمایشگاهی نگهدارنده این گونه مواد باید دارای ویژگی هایی باشد که آن را برای نگهداری از این گونه مواد خطرناک مناسب گرداند. کمدهای نگهداری یا کابینت های ایمنی اهمیت زیادی در آزمایشگاه دارند و وجود آنها برای چنین محیط هایی کاملا ضروری و مورد نیاز است. در پروژه راه اندازی و تجهیز آزمایشگاه نصب و کاربرد کمد آزمایشگاهی پس از مرحله سکوبندی آزمایشگاه انجام می شود. کمدهای آزمایشگاهی انواع مختلفی از نظر کاربرد , متریال و ابعاد و … دارد که بسته به نیاز هر آزمایشگاه بهتر است از مدل های مناسب این کمدها استفاده شود.

کاربرد کمد آزمایشگاهی و انواع آن

کمدهای آزمایشگاهی با توجه به مواردی که باید از آن محافظت نمایند باید از متریال مختلفی ساخته شود همچنین ابعاد و اندازه های این کمد ها نیز متفاوت اند از این رو باید متناسب با کاربری آزمایشگاه از کمدهایی با متریال و ابعاد مناسب استفاده شود.
انواع کمدهای آزمایشگاهی شامل :
کمد نگهداری مواد شیمیایی
کمد نگهداری کپسول و سیلندر گاز
کمد ضد اشتعال
می باشد.
متریال به کار رفته در تولید کمد آزمایشگاهی می تواند از ام دی اف با پوشش HPL , استیل ضد زنگ , پی وی سی و … باشد. کمدهای ضد اشتعال از جنس فولاد ضد انفجار ساخته می شود و می توانند در مقابل حرارت و آتش سوزی مقاومت خوبی از خود نشان دهند و انفجار را به تعویق بیندازند.
تعداد طبقات , تعداد درب ها , ابعاد مختلف کمد, کمد ایستاده و رومیزی

کاربرد کمد نگهداری آزمایشگاهی به عنوان کمد ضد اشتعال

مواد شیمیایی آتش گیر و قابل اشتعال از جمله موادی است که در آزمایشگاه ها به وفور یافت می شود.
از این رو باید محل مناسبی برای نگهداری از این گونه مواد در آزمایشگاه در نظر گرفت. کمد ضد اشتعال می تواند بهترین گزینه برای نگهداری از مواد اشتعال زا باشد. این کمد ها در صورت بروز آتش سوزی از انتشار آتش و انفجار جلوگیری می نمایند. فن تهویه , قفل ایمنی و دستگیره اتومات از مهمترین ویژگیهای کمد ضد اشتعال است. کمد ضد اشتعال یک کاربرد کمد آزمایشگاهی است که وجود آن در آزمایشگاهی که با مواد اشتعال زا کار می کنند بسیار ضروری و حیاتی است.

کاربرد کمد آزمایشگاهی به عنوان کمد نگهداری مواد شیمیایی

یک کاربرد کمد آزمایشگاهی به عنوان کمد نگهداری مواد شیمیایی است.
در هر آزمایشگاه انواع مختلف مواد شیمیایی از جمله اسیدها , بازها و … وجود دارد و انتخاب محل مناسب برای نگهداری از آنها علاوه بر اینکه از نظر ایمنی و حفاظتی اهمیت زیادی دارد در ایجاد نظم و هماهنگی بیشتر نیز موثر است. قابلیت نگهداری از مواد مختلف و سهولت در برداشتن و گذاشتن مواد در داخل کمد از مهم ترین کاربرد کمد آزمایشگاهی نگهداری مواد شیمیایی است. جنس اسکلت به کار رفته در ساخت این کمدها از ورق های ضخیم است که با پوشش مناسب رنگ شده اند.
این کمد ها دارای طبقات قابل تنظیم هستند.
و تعداد زیادی از مواد شیمیایی را می توانند در خود نگهداری نمایند.
عمق , ارتفاع و عرض این کمدها با توجه به کاربرد کمد آزمایشگاهی انتخاب می شود
و ابعاد سفارشی مشتری نیز قابل طراحی و ساخت است.

کاربرد کمد آزمایشگاهی به عنوان کمد نگهداری کپسول

از دیگر کاربرد کمد آزمایشگاهی استفاده به عنوان کمد نگهداری کپسول و سیلندرهای گاز است.
این کمدها دارای فضای مناسب برای نگهداری از کپسول های گاز می باشند به این ترتیب علاوه بر اینکه فضای مناسبی برای نگهداری از این ابزار به وجود می آورند به حفظ ایمنی محیط و کاربران نیز کمک می نمایند. ذخیره سازی و نگهداری از کپسول ها و سیلندرهای گاز اهمیت زیادی در آزمایشگاه دارد. این کمدها می توانند 30 تا 90 دقیقه در مقابل آتش سوزی مقاومت نمایند و از انفجار جلوگیری کنند.
ظرفیت و گنجایش کمد نگهداری کپسول به عنوان کاربرد کمد آزمایشگاهی متفاوت است
و می تواند از یک تا چهار سیلندر گاز را در خود نگهداری کند.

کاربرد کمد آزمایشگاهی و مزایای آن

همانطور که گفتیم برای اینکه در استفاده از مواد مختلف با مشکل مواجه نشویم
و نظم و ترتیب آزمایشگاه نیز برهم نخورد بهتر است کمد آزمایشگاه استفاده کنیم.
یک کاربرد کمد آزمایشگاهی سهولت در استفاده از مواد مختلف است. این کمدها از مواد مختلف شیمیایی, اسیدی و ضد اشتعال نگهداری می کنند و هر زمان که پرسنل به این مواد نیاز داشته باشند می دانند که کجا آن را پیدا کنند. میز آزمایشگاهی مکانی است که کاربران روی آن آزمایش های مختلف انجام می دهند و بهتر است از شلوغ کردن آن پرهیز شود برای نگهداری از مواد مختلف از کمد آزمایشگاه یا کابینت آزمایشگاهی استفاده می شود. کابینت بندی آزمایشگاه برای نگهداری از مواد ساده تر استفاده می شود اما در صورتی که ما با مواد شیمیایی خطرناک و قابل اشتعال کار می کنیم برای نگهداری از آنها بهتر است کمد آزمایشگاهی مناسب که قابلیت مقاومت در مقابل آتش سوزی و انفجار را داشته گاوصندوق نیکا باشد استفاده کنیم.

از مهم ترین مزایا و کاربرد کمد آزمایشگاهی علاوه بر نظم در آزمایشگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

جلوگیری از آلودگی فضاهای بسته
جلوگیری از گاوصندوق کاوه متصاعد شدن بخارات مواد مختلف
جلوگیری از انفجار و آتش سوزی ناشی از واکنش مواد شیمیایی
مقاومت در مقابل انفجار و جلوگیری از گسترش آتش سوزی در هنگام بروز حادثه و پیشگیری از خسارت
جهت طراحی و ساخت انواع کمد آزمایشگاهی , کابینت آزمایشگاهی و سکوبندی آزمایشگاه تنها کافیست با شرکت بایرمن در تماس باشید.
تمامی تجهیزات مورد نیاز در آزمایشگاه کرکره برقی را از شرکت بایرمن بخواهید.