کمد آزمایشگاهی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین تجهیزات در آزمایشگاه جهت نگهداری ایمن تمامی لوازم، مواد و تجهیزات آزمایشگاهی است. یک کمد نگهداری آزمایشگاه استاندارد برای افزایش ایمنی محیط آزمایشگاه و حفظ نظم و افزایش کارایی کاربران ضروری می‌باشد.

کاربرد کمد آزمایشگاهی بسته به نیاز کاربران متفاوت است و در مکان‌های مختلف مانند مدارس، ادارات، آزمایشگاه، دانشگاه و کارخانجات مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تجهیزات از متریال مرغوب و استاندارد با طراحی بروز و کاربردی ساخته شده و از آن برای نگهداری مواد شیمیایی، کمد رختکن آزمایشگاهی، کمد نگهداری کپسول و … با دوام و سطح ایمنی بالا استفاه می‌شود.

ما در شرکت بایرمن طبق آخرین استانداردهای روز دنیا با استفاده از مرغوب‌ترین مواد اولیه تمامی نیاز‌های آزمایشگاه از قبیل هود آزمایشگاهی، شیرآلات آزمایشگاهی، سینک و کمد آزمایشگاهی را با بهترین قیمت کمد آزمایشگاهی برای شما عزیزان ارائه نموده‌ایم.

کمد آزمایشگاه بر حسب نوع متریال ساخت:

انواع کمد آزمایشگاهی براساس نوع کاربردشان دسته بندی می‌شوند. کابین‌های ایمنی شامل کمد ام دی اف و کمد مواد استیل هستند . از طرفی اندازه‌ها و ابعاد این کمدهای با هم متفاوت بوده و شما باید براساس کاربری آزمایشگاه خود از این تجهیزات استفاده کنید. در زیر به انواع کمد آزمایشگاهی بر اساس نیاز اشاره نموده‌ایم:

 1. ‎ کمد فولادی با پوشش رنگ کوره ای الکتروستاتیک
 2. کمد آزمایشگاهی MDF
 3. کمد MDF با روکش HPL
 4. ‎ کمد نگهداری استنلس استیل

کمد نگهداری ساخت شرکت سکوبندی آزمایشگاه بایرمن از کیفیت بالایی برخوردار می‌باشد و با بهترین قیمت کمد آزمایشگاهی عرضه شده است.

معمولاً کمد نگهداری بصورت تک یا دو جداره، یک در یا دو در ساخته می شود. این نوع کمدها در انواع مختلف ایستاده، زیرمیزی و رومیزی قابل عرضه است. تعداد طبقات در این کمدها و میزان فاصله طبقات از هم با توجه به نیاز کاربر قابل تغییر و تنظیم است. کمدهای نگهداری عموماً مجهز به قفل ایمنی، دستگیره اتوماتیک، تایمر قابل برنامه‌ریزی و موتور تهویه در دو مدل اتوماتیک و دستی هستند.

انواع کمد نگهداری آزمایشگاهی

در شرکت بایرمن انواع کمد نگهداری آزمایشگاهی جهت کاربردهای متنوع ارائه می‌شود:

کمد نگهداری کپسول گاز

کمد نگهداری کپسول به‌منظور نگهداری سیلندرهای گاز مورد استفاده قرار می‌گیرد. جنس بدنه این کمد آزمایشگاهی از فولاد با پوشش رنگ پودری الکترواستاتیک مقاوم در برابر زنگ زدگی می‌باشد.این کمد به شکل ایستاده و تک در یا دو در طراحی شده و دارای امکاناتی می‌باشد که سبب تمایز آن با سایر مدل‌ها می‌شود. این ویژگی‌ها شامل موارد زیر می‌باشد:

 • استفاده از کمربند ایمنی جهت مهار کردن کپسول
 • امکان نصب تجهیزات رگولاتور، پنل‌های کنترل گاز، دیتکتورهای گاز، اتصال خطوط لوله گاز و …در داخل کمد نگهداری
 • امکان تخلیه هوا بوسیله فن تخلیه درون کابین
 • ورود یا خروج کپسول به آسانی توسط رمپ با کمک جک‌های بادی

کمد نگهداری کپسول علاوه بر ساخت بایرمن، از شرکت Düperthal  آلمان و Ecosafe  سوئیس قابل ارائه می‌باشد.

کمد نگهداری مواد قابل اشتعال

کمدهای اشتعال به سبب استفاده از فولاد ضد انفجار در ساختار خود می‌توانند در برابر آتش سوزی و حرارت مقاومت بالایی داشته باشند. این کمدها در انواع Type 30، Type 60 و Type 90 ساخته شده‌اند که به ترتیب 30،‌ 60 و 90 دقیقه در مقابل انفجار و آتش از خود مقاومت نشان می‌دهند. کمدهای غیر قابل اشتعال ساخته شده توسط شرکت بایرمن در عرض‌های 60 ، 90 و 120 سانتی متر عرضه می‌شوند. این کمدها فاقد فن و دارای لایه نسوز می‌باشند. از جمله کاربرد کمد آزمایشگاهی غیر فابل اشتعال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مواد قابل اشتعال
 • مواد شیمیایی خورنده و اسیدی
 • انواع مواد تجزیه شونده
 • انواع جامدات و مایعات آتش زا
 • مواد دارای بخارات سمی

کمد نگهداری اسید/ باز

کمد نگهداری اسیدها و بازها جهت نگهداری مواد اسیدی و مواد قلیایی به طور جداگانه در فضای آزمایشگاه طراحی شده است. در مواد اسیدی و قلیایی دو نوع خطر وجود دارد:

 •  واکنش گرمازا
 • خوردگی

بنابراین اسیدها و بازها می بایست در محفظه‌های جداگانه نگهداری شوند تا از واکنش آن ها با یکدیگر جلوگیری شود. همچنین قفسه های کمد نگهداری اسید و باز به صورت لبه دار و سینی دار ساخته می شود تا از ریزش مواد جلوگیری شود. کمد نگهداری مواد خورنده باید مجهز به فن باشد تا هوای آلوده داخل کمد آزمایشگاهی تهویه شود. این کمدها امکان ذخیره ایمن مواد غیر خورنده و غیر قابل اشتعال را فراهم می‌کنند.

کمد نگهداری اتاق تمیز

اگرچه گرد و غبار حاصل از موادی که برای ساخت کمدهای نگهداری استفاده می‌شود به حدی اندک است که در مکان‌های کاری معمولی قابل اغماض است، اما این ذرات می‌توانند در اتاق تمیز باعث ایجاد آلودگی شود. بدین منظور، شرکت بایرمن کمد آزمایشگاهی ویژه ای که با محیط اتاق تمیز سازگار است را ارائه می‌دهد که توسط شرکت Düperthal آلمان تولید می‌شود.

کمد نگهداری یخچال دار

کمد نگهداری مواد یخچالی

کمد نگهداری مواد یخچالی Type 90 می‌تواند به مدت 90 دقیقه در مقابل گسترش آتش مقاومت می‌کند و توسط شرکت Düperthal آلمان تولید می‌شود. یخچال‌های معمولی به‌ دلیل اینکه فاقد تجهیزات لازم برای محافظت در برابر آتش هستند، می‌توانند در صورت بروز آتش سوزی تهدیدی برای گسترش آتش محسوب شوند. به همین علت در آزمایشگاه از کمد نگهداری مواد یخچالی استفاده می شود.

محفظه نگهداری کپسول گاز

محفظه نگهداری کپسول به‌منظور نگهداری کپسول‌های گاز فشرده در فضای آزاد و خارج از محیط آزمایشگاه استفاده می‌شود. علاوه بر این محفظه‌های مشبک از جنس فولاد، تجهیزاتی از قبیل قفسه فولادی و کمربند محافظ کپسول نیز برای نگهداری ارائه می‌گردد. همچنین در این محفظه‌ها امکان نصب تجهیزات رگولاتور، دیتکتورهای گاز، پنل‌های کنترل گاز، اتصال خطوط  لوله گاز و .. وجود دارد.

کمد نگهداری مواد شیمیایی

این کمد به‌منطور نگهداری انواع مواد فرار شیمیایی در آزمایشگاه مورد کاربرد است. جنس ماده مصرفی در تولید این کمد بستگی به موادی که در آن نگهداری می‌شود دارد. در شرکت بایرمن قادر به تولید این کمد آزمایشگاهی به صورت اختصاصی برای شما عزیزان هستیم.

کمد نگهداری هیبرید

کمد نگهداری هیبرید جهت نگهداری مواد اسیدی و قلیایی و نیز مواد قابل اشتعال در محفظه مشترک ارائه شده است. ایمن سازی محفظه های داخلی کمد نگهداری هیبرید با بهره گیری از محفظه های نگهداری مجزا مجهز به تهویه های مجزا انجام می شود.

کمد نگهداری اسناد مقاوم در برابر نفوذ آتش

کمد نگهداری اسناد

کمد نگهداری اسناد در برابر نفوذ آتش مقاوم است و مانند یک گاو صندوق برای محافظت از مدارک آزمایشگاهی و اسناد در هنگام آتش سوزی عمل می‌کند. کاربرد کمد آزمایشگاهی نگهداری اسناد جزو الزامات آزمایشگاه بوده که برای نگهداری اسناد MSDS استفاده می شود.

انواع کمد آزمایشگاه براساس نحوه نصب

کمدهای نگهداری مواد آزمایشگاهی با توجه به نوع نصب به دو دسته تقسیم می شوند:

کمد نگهداری هود شیمی

انواع کمد کمبی در زیر محفظه هود شیمیایی نصب می‌گردند و جهت نگهداری مواد شیمیایی از جمله اسید و باز استفاده می‌شوند. این کمدها از جنس MDF با روکش HPL و یا فولادی با پوشش رنگ کوره ای الکتروستاتیک ساخته می‌شوند.

کمد نگهداری زیرمیزی

این نوع کمد با کیفیت بسیار بالا ساخت بایرمن است. که بعنوان کمد نگهداری مواد شیمیایی، کمد نگهداری مواد خورنده (اسید/ باز) کاربرد دارد. و در اندازه های قابل نصب در زیر میزهای کار آزمایشگاهی ساخته می‌شود.

کمد نگهداری از مواد رومیزی

این نوع کمدها با طراحی خاص و زیبا به‌منظور استفاده در فضاهای خاص و آزمایشگاه‌ها کوچک طراحی و عرضه شده‌اند. درواقع این ایده برای کمدها، هم دارای امکانات کمدهای ایستانده است و هم امکان استقرار نزدیک کاربر را دارد.

رنگ کمدهای نگهداری مواد آزمایشگاهی

بدنه همه کمدهای نگهداری مواد آزمایشگاهی طوسی رنگ (خنثی) بوده و تفاوت در رنگ درب آن ها معرف مواد قابل نگهداری در آن ها است.

 • زرد
 • قرمز
 • آبی
 • طوسی
 • سبز
 • سفید

 

رنگ کمدهای نگهداری مواد آزمایشگاهی