وبلاگراه اندازی آزمایشگاه

تهیه تجهیزات آزمایشگاهی از جمله سکوبندی آزمایشگاهی یکی از مهمترین دغدغه های مراکز آزمایشگاهی و تحقیقاتی می‌باشد. داشتن اطلاعات مفید در زمینه لوازم آزمایشگاهی برای هر گونه فعالیت در زمینه راه اندازی آزمایشگاه و مراکز تحقیقاتی و صنعتی، مدارس و دانشگاه‌ها ضروری می‌باشد. نصب و راه اندازی سکوبندی آزمایشگاه یکی از مهمترین تجهیزات آزمایشگاهی می‌باشد از این رو در این مطلب انواع سکوبندی آزمایشگاهی و نکات مهم در انتخاب و خرید میز آزمایشگاهی را بررسی می‌نماییم. همچنین بهترین زمان برای تعویض آنها را شرح خواهیم داد.

انتخاب سکوبندی مناسب آزمایشگاهی

از مهمترین تصمیماتی که باید برای آزمایشگاه خود بگیرید، انتخاب سکوبندی آزمایشگاه و پیشخوان می‌باشد. سکوبندی و میزبندی آزمایشگاهی بیشترین فضای کاری در یک آزمایشگاه می‌باشد که برای انجام کارهای روزمره مورد استفاده قرار می‌گیرد، از این رو بیشترین فرسودگی در این قسمت‌ها حاصل می‌شود.

انتخاب سکوبندی کاری تخصصی می‌باشد و برای انتخاب آن باید موارد زیادی مورد توجه قرار گیرد. برای خرید سکوها، پیشخوان‌ها، صندلی‌ها، میزها، کابینت بندی آزمایشگاه، کمد نگهداری مواد شیمیایی و سایر موارد باید بررسی‌های لازم انجام گیرد و بسته به کاربری آزمایشگاه تهیه گردد. صرف وقت و جستجو در بازار به شما در انتخاب بهترین تجهیزات آزمایشگاه کمک می‌کند.

توصیه‌های مهم برای نصب تجهیزات آزمایشگاهی و سکوبندی

برای نصب سکوبندی و سایر تجهیزات آزمایشگاهی لازم است به برخی موارد مهم توجه نمایید در ادامه توصیه‌های مهم در انتخاب این تجهیزات ارائه شده است:

1- طراحی و عملکرد

طراحی و عملکرد مهمترین مواردی هستند که در انتخاب تجهیزات آزمایشگاهی و میزبندی آزمایشگاه باید به آن توجه کنید. مراکز پژوهشی امروزی نیازمند وسایل آزمایشگاهی متحرک و ماژول می‌باشند تا به سادگی با جریان کاری آزمایشگاه هماهنگ شوند و کارایی پرسنل را افزایش دهند.

2- متریال مورد استفاده در ساخت تجهیزات آزمایشگاهی

پیشخوان سکوهای آزمایشگاهی فضای کاری پرسنل می‌باشد و عموما در معرض مواد شیمایی مختلف می‌باشد. از این رو در انتخاب متریل سکوها و وسایل آزمایشگاه باید دقت زیادی به خرج داد. این مواد باید به گونه‌ای باشند که در صورت مواجه با مواد شیمایی، اسیدی، بازی و … دچار مشکل نشوند. می‌توان گفت بهترین متریال برای ساخت وسایل آزمایشگاهی از جمله سکوها trespa، فولاد ضد زنگ یا سکوهای فنی می‎‌باشد.

همچنین پلاستیک‌های محکم و با دوام نیز برای این منظور مناسب مورد استفاده قرار می‌گیرند. در صورتی که می‌خواهید وسایل مورد استفاده شما در مراکز تحقیقاتی و پژوهشی در برابر مواد شیمیایی قوی و خطرناک مقاومت لازم را داشته باشند باید این تجهیزات به صورت سفارشی ساخته شده باشند تا با خیالی آسوده و اطمینان از ایمنی آنها به انجام آزمایشات بپردازید. توصیه می‌کنیم پیش از اقدام برای خرید هر گونه تجهیزات آزمایشگاهی ابتدا مواد شیمیایی آزمایشگاهی و موادی که به طور منظم در آزمایشگاه استفاده می‌کنید را بشناسید.

3- وسایل آزمایشگاهی کاربر پسند

مواردی که کاربران و پرسنل آزمایشگاه سروکار دارند شامل تغییر صندلی‌های آزمایشگاه، ارتفاع سکوها، باز کردن فضاهای ذخیره‌سازی یا حتی پخش کردن میزها می‌باشد. از این رو این وسایل باید در کنار داشتن کارایی لازم، کاربر پسند نیز باشند. ایجاد هرگونه اختلال در جریان کار باعث نارضایتی پرسنل می‌شوند و تمرکز آنها بر هم می‌زند. اگر با مواد خطرناک سروکار دارید بهتر است تجهیزات آزمایشگاهی خود را به صورت خاص سفارش دهید.

4- کیفیت تجهیزات آزمایشگاهی

نکته مهم دیگر در ساخت و انتخاب وسایل مورد نیاز آزمایشگاه، کیفیت آنها می‎‌باشد. تجهیزات باید از متریال با کیفیت ساخته شوند و در برابر مواد شیمایی و مشتعل مقاومت کافی داشته باشند. علاوه بر کیفیت، زیبایی این وسایل نیز اهمیت ویژه‌ای دارد و لازم است در ساخت کابینت آزمایشگاه، انواع کمد آزمایشگاهی و … از یراق آلات مناسب و متریال اولیه با کیفیت استفاده شده باشد.

درست و صحیح کار کردن این تجهیزات نیز بسیار حائز اهمیت می‌باشد تا مانع ایجاد اختلال در عملکرد پرسنل شود. یکی دیگر از مواردی که باید مورد توجه قرار گیرد تناسب این وسایل با کاربری آزمایشگاه می‌باشد. برای نمونه باید پیش از خرید هود آزمایشگاهی بررسی کنید چه فعالیت‌های در آزمایشگاه شما انجام می‌شود و سپس هود مناسب را انتخاب نمایید. انتخاب هود مناسب در بازدهی کار بسیار تاثیر گذار می‌باشد.

5- بودجه ساخت وسایل آزمایشگاه

توجه داسته باشید برای خرید تجهیزات آزمایشگاه با کیفیت و مناسب باید هزینه صرف نمایید، از این رو بهتر است پیش از راه اندازی آزمایشگاه، برای این کار بودجه مناسب و کافی تخصیص دهید. همچنین توصیه می‌کنیم از صرف هزینه‌های زیاد و نامعقول برای خرید وسایل و لوازم گران قیمت پرهیز کنید زیرا در بسیاری از موارد می‌توانید تجهیزات با کیفیتی با قیمت مناسب خریداری نمایید و در پژوهشگاه خود مورد استفاده قرار دهید. می‌توانید با یک متخصص محصولات آزمایشگاهی مشورت نموده و تجهیزاتی با کیفیت بالا و با قیمت مناسب خریداری نمایید. شرکت بایرمن از سازندگان تجهیزات با کیفیت آزمایشگاهی است، شما می‌توانید برای خرید هر گونه لوازم اعم از:

سینک آزمایشگاهی
میزبندی آزمایشگاه
طراحی سکوبندی
با ما تماس گرفته، از قیمت‌ها مطلع شوید و مشاوره دریافت نمایید.

6- خرید تجهیزات آزمایشگاهی با تحقیقات کامل

برای آنکه بهترین وسایل آزمایشگاه با بهترین کیفیت را خریداری نمایید باید ابتدا بررسی‌های لازم را انجام دهید. همانند خرید هر کالای دیگری، خرید وسایل آزمایشگاه نیز نیازمند تحقیق و پرس‌وجو می‌باشد. خرید تجهیزات آزمایشگاهی باید براساس اولویت و فضای کاری‌تان انجام شود. هنگام خرید دقت نمایید تجهیزات در بلند مدت مورد استفاده قرار می‌گیرند یا خیر و سپس بودجه خود را برای تهیه بهترین وسایل آزمایشگاه با بهترین کارکرد برای فضای خود صرف نمایید.

برای انتخاب و تهیه بهترین تجهیزات می‌توانید به هر گونه شکایت در رابطه با فضای آزمایشگاه، سکو های شلوغ یا بلند، فضایی که برای کارهای مرتبط با کامپیوتر جای کافی ندارد، جریان کاری که در آزمایشگاه به جای متمرکز بودن پخش است و … توجه نمایید و سپس برای خرید اقدام نمایید.

خرید یا تعویض لوازم آزمایشگاه

نشانه‌های تعمیر یا تعویض تجهیزات آزمایشگاهی به شرح زیر می‌باشد:
1- عدم مطابقت با پیش نیازهای کاری شما
2- آسیب دیدگی آنها و عدم ایمنی لازم در تجهیزات آزمایشگاه
3- تجهیزات آزمایشگاهی بسیار قدیمی
4- عدم رعایت نکات آرگونومیک در آنها
5- مناسب نبودن جهت استفاده در تجهیزات و یا سیستم IT

هنگام خرید سکوبندی و میز آزمایشگاهی باید بدانید که

1- فضای آزمایشگاه هر چند وقت یکبار باید تغییر کند؟
2- آیا سطوح کار از نظر ارتفاع باید تنظیم شوند ؟
3- ظرفیت وزنی سیستم سکو و تجهیزات آزمایشگاه چه میزان است؟
4- نیازهای ذخیره سازی و انبار کردن شما چیست ؟
5- کاربری آزمایشگاه شما چیست ؟
6- نحوه اتصال سرویس‌های مکانیکی به سیستم چگونه است؟
7- طراحی سکوبندی و تجهیزات آزمایشگاهی باید به چه صورت باشد؟