راه اندازی آزمایشگاه و آشنایی با نیازهای اولیه برای تاسیس آزمایشگاه

صرف هزینه، داشتن تخصص و تجربه کاری و شرایط لازم برای اخذ مجوزهای لازم  از جمله مهم‌ترین موارد ضروری برای راه اندازی آزمایشگاه می‌باشند. همچنین تجهیزاتی که برای آغاز به فعالیت آزمایشگاه نیاز است ارتباط زیادی به نوع کاربری و هدف کاری آزمایشگاه داشته و باید به درستی انتخاب گردد. به علاوه برای راه اندازی هر نوع آزمایشگاه نظیر آزمایشگاه صنعتی، پزشکی، تشخیص طبی، دانشگاهی، تولید دارو و… وجود فضای کافی برای نصب تجهیزات آزمایشگاهی الزامی می‌باشد. در ادامه با جزئیات بیشتر به مراحل راه‌اندازی و تاسیس آزمایشگاه خواهیم پرداخت.

گام‌های اولیه راه اندازی آزمایشگاه

برای داشتن یک آزمایشگاه مجهز و ایمن لازم است از ابتدا گام‌های زیر را در نظر گرفته و انجام دهید:

 • دریافت مجوزهای موردنیاز برای تاسیس آزمایشگاه
 • تهیه فضای مناسب برای احداث آزمایشگاه
 • طراحی دکوراسیون داخلی زیبا، مدرن و استاندارد
 • طراحی و اجرای سیستم سکوبندی آزمایشگاه
 • لیست کردن و انتخاب کلیه تجهیزات مورد نیاز متناسب با نوع کاربری آزمایشگاه
 • ایجاد شرایط محیطی ایمن و مناسب برای پرسنل جهت کار با انواع دستگاه‌ها و تجهیزات آزمایشگاهی
 • ارائه دستورالعمل‌های لازم برای استفاده و تعمیرات دستگاه‌ها
 • ارائه راهنمای جامع و آموزش‌های لازم به پرسنل برای استفاده از تجهیزات
 • شروع به کار آزمایشگاه

هدف شما از راه اندازی آزمایشگاه و نوع فعالیت تحقیقات شما هرچه باشد، آشنایی با تجهیات و وسایل آزمایشگاهی، از ضروری‌ترین و اصلی‌ترین مهارت‌های اولیه برای مدریت صحیح و اصولی آزمایشگاه می‌باشد.

راه اندازی آزمایشگاه‌های مختلف

آزمایشگاه‌ها تنها منحصر به زمینه خاص پژوهشی نمی‌شود و برای هر رشته تحقیقاتی می‌توان اقدام به تاسیس و راه اندازی آزمایشگاه نمود. اما این نکته را نباید فراموش کرد که جهت احداث آزمایشگاه برای رشته‌ها و زمینه‌های پزوهشی مختلف باید شرایط، فضای مناسب و دستگاه‌ها و تجهیزات مخصوص در نظر گرفت. برخی از انواع آزمایشگاه شامل

 • آزمایشگاه شیمی
 • آزمایشگاه های پزشکی اعم از آزمایشگاه پاتولوژی , تشخیص طبی , ژنتیک و …
 • آزمایشگاه فیزیک
 • آزمایشگاه مهندسی و مواد
 • آزمایشگاه های صنعتی
 • آزمایشگاه شبکه و کامپیوتر

می‌باشد. همچنین سیستم‌های میزبندی آزمایشگاه‌ها نیز می‌تواند کاملا متمایز از یکدیگر طراحی شوند. با توجه به اینکه نوع کاربری آزمایشگاه‌ها متمایز از یکدیگر می‌باشد، راه اندازی هر یک از این مراکز نیز باهم تفاوت دارد از این رو بهتر است با توجه به هدف کاری آزمایشگاه، به صورت دقیق و اصولی نیاز و تجهیزات آزمایشگاه شناسایی شده و دکوراسیون داخلی آزمایشگاه با توجه به شرایط کاری و متراژ فضا به بهترین نحو طراحی گردد.

رنگ‌بندی و طراحی دکوراسیون داخلی آزمایشگاه تاثیر بسزایی بر روحیه پرسنل و افزایش بازدهی آنها دارد و محیطی جذاب، دلنشین و پویا برای کار به ارمغان می‌آورد، از این رو توصیه می‌کنیم در زمان راه اندازی آزمایشگاه این نکته مهم را در نظر داشته باشید.

اهمیت سیستم سکوبندی در راه اندازی آزمایشگاه

پیش از احداث آزمایشگاه لازم و ضروری است فضا را برای انجام تحقیقات و پژوهش‌های گوناگون آماده کنید. از اصلی‌ترین و مهم‌ترین نیازهای هر آژمایشگاه توجه به سکوبندی آزمایشگاه می‌باشد، زیرا سکوبندی استاندارد مکانی ایمن و راحت برای فعالیت پرسنل ایجاد می‌کند. به علاوه سکوبندی و میزبندی اصولی به سادگی امکان دسترسی پرسنل به سایر تجهیزات و تاسیسات آزمایشگاه را فراهم می‌کند.

از دیگر مواردی که برای راه اندازی آزمایشگاه کاربرد داشته و در سیستم سکوبندی از اهمیت بالایی برخوردار است، کابینت آزمایشگاهی می‌باشد. متریالی که در ساخت میزبندی و سکوبندی استفاده می‌شود ارتباط زیادی با نوع کاربری آزمایشگاه دارد.

برای مثال در آزمایشگاه‌های شیمی بیشتر از مواد اسیدی و شیمیایی استفاده می‌کنند. که به مرور زمان این مواد در اثر پاشش، ریختن، سرریز شدن و …. به کابینت و سکوها آسیب می‌زنند از این رو ضروری است متریال سکوهای مورد استفاده در آزمایشگاه شیمی مقاوم در برابر مواد اسیدی و شیمیایی باشد. اما برای آزمایشگاه شبکه و کامپیوتر استفاده از سکوهایی با چنین ویژگی ضروری نمی‌باشد.

ضرورت کمد آزمایشگاه برای تاسیس یک آزمایشگاه مجهز

کمد آزمایشگاهی یکی دیگر از تجهیزات کاربردی در آزمایشگاه می‎‌باشد و وسایل و تجهیزاتمختل، را نگه می‌دارد. دقت داشته باشید متریال بکار رفته در ساخت کمد آزمایشگاهی نیز اهمیت داشته و با توجه به نوع کاربری مرکز پژوهشی مشخص می‌شود. مثلا کمد نگهداری کپسول گاز از نوع ضد اشتعال می‌باشد و مقاومت بالایی در برابر حرارت دارد.

کمدهای آزمایشگاهی دارای ویژگی‌هایی نظیر قفل ایمنی، طبقات مشبک برای جریان بهتر هوا درون کمد، طبقات قابل جبجایی و … می‌باشند. برای آشنایی بیشتر با این کمدها و کابینت آزمایشگاهی می‌توانید با شرکت بایرمن سازنده تجهیزات آزمایشگاهی مختلف تماس بگیرید.

نصب تجهیزات آزمایشگاهی مناسب

تجهیزات آزمایشگاهی با توجه به نوع کاربری آزمایشگاه انتخاب می‌شوند و شامل هود آزمایشگاهی ،شیرآلات آزمایشگاهی در انواع مختلف، سینک آزمایشگاه، میز توزین، فن آزمایشگاه و سایر موارد می‌باشند که با توجه به هدف و کار آزمایشگاه تهیه می‌گرند.

برخی از آزمایشگاه‌ها نظیر آزمایشگاه شبکه و کامپیوتر بی نیاز از تجهیزاتی نظیر هود، سینک، شیرآلات و … می‌باشند و تنها نیازمند سکوبندی هستند. در حالیکه برای راه اندازی آزمایشگاه شیمی و صنایع غذایی علاوه بر سکوبندی نیازمند نصب تجهیزاتی نظیر فیوم هود، سینک، انواع شیرآلات و … هستید.

مدیریت قیمت تجهیزات آزمایشگاه

از ابتدای شروع راه اندازی آزمایشگاه لیست کاملی از لوازم و تجهیزات مورد نیازتان تهیه کنید. این کار چند مزیت دارد:

1. نیازهای مرکز تحقیقاتی به خوبی شناسایی می‌شوند.

2. پس از راه اندازی آزمایشگاه و شروع کار با کمبود و نقص تجهیزات مواجه نخواهید شد.

3. برآورد هزینه‌های احداث آزمایشگاه آسان می‌شود.

بدون شک تاسیس آزمایشگاه هزینه‌های زیادی در بر دارد که با تهیه لیست به خوبی قادر خواهید بود فرایند خرید تجهیزات را مدیریت نمایید و مانع خرید تجهیزات غیر ضروری شده و از پرداخت هزینه‌های مازاد جلوگیری نمایید. همچنین خرید وسایلی همچون صندلی، میز، درب، پنجره، نورپردازی آزمایشگاه و …  توجه و اهمیت ویژه‌ای می‌طلبد زیرا در زیبایی دکوراسیون و راحتی پرسنل تاثیر دارد.

اگر برای راه اندازی آزمایشگاه به دریافت مشاوره توسط مشاورین آگاه و توانمند نیاز دارید، متخصصین ما در شرکت بایرمن آماده ارائه مشاوره در این زمینه به شما عزیزان می‌باشند.

متخصصین ما توانایی طراحی مجموعه‌های پیچیده آزمایشگاهی با بهترین کیفیت و بازدهی بالا و قیمت مناسب را دارا می‌باشند.