وبلاگراه اندازی و نگهداری اولین آزمایشگاه

در این مقاله قصد داریم راهنمایی‌ها و مشاوره‌های لازم جهت راه اندازی و نگهداری اولین آزمایشگاه را ارائه نماییم. برای احداث و شروع کار انواع آزمایشگاه صنعتی و علمی نکات و موارد مختلفی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد. پس اگر تصمیم به تاسیس یک آزمایشگاه به روز، مدرن، مجهز و استاندارد دارید کافیست در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

موارد مهم در راه اندازی و نگهداری اولین آزمایشگاه

در این قسمت تمامی مواردی که برای آغاز به کار آزمایشگاه نیاز دارید را در قالب یک لیست ارائه نموده‌ایم:

 • استراتژی و حرکت روبه‌جلو داشته باشید.
 • لیستی از اهداف و کارهایی که در آزمایشگاه شما انجام می‌شود تیه نموده و به خوبی بررسی نمایید.
 • پروژه‎های نیمه‌کاره خود را تحویل دهید و مدارک خود را آماده کنید.
 • ملزومات نقل‌مکان را آماده نمایید.
 • برآورد کمک‎های مالی و فراهم نمودن بودجه موردنیاز
 • طراحی و معماری آزمایشگاه در بهترین حالت
 • کلاس‎ها و برنامه‎های آموزشی
 • مصاحبه و استخدام کارمندان
 • تهیه کامپیوتر، تجهیزات و وسایل دیگر
 • معرفی خود همراه با تبلیغات مدیریت شده
 • نصب نرم‌افزار مدیریت آزمایشگاه
 • چک‌لیست جدید آزمایشگاه

ابتدا فضایی که برای احداث آزمایشگاه در نظر دارید را بررسی نمایید و سپس اقدامات لازم برای نصب تجهیزات اولیه نظیر سکوبندی آزمایشگاه یا کابینت بندی آزمایشگاهی را انجام دهید. یک شروع فوق‌العاده برای راه‌اندازی و نگهداری اولین آزمایشگاه زمانی خواهد بود که مکان جدیدتان را از هر نظر تجهیز نمایید. بنابراین توصیه می‌کنیم از همان شروع کار و در مراحل اولیه راه اندازی تمام نیازهای آزمایشگاه را شناسایی نمایید تا در جریان انجام پروژه با مشکل روبه‌رو نشوید.

حرکت روبه‌جلو برای راه اندازی و نگهداری اولین آزمایشگاه

به شما خوش‌ آمد می‌گوییم! در صورتی که شما این مطلب را مطالعه می‌کنید به این معناست که شما یک استادکار تازه کار هستید ویا به خوبی در حال پیمودن مراحل تاسیس و نگهداری از اولین آزمایشگاه خود می‌باشید. شما صاحب یک آزمایشگاه هستید و یک سرمایه‌گذاری شگفت‌انگیز مملو از اکتشاف، موفقیت و فرصت تحقیق جدید را دنبال می‌کنید. اما چنین حرکتی مسئولیت‌های زیادی نظیر

 • استخدام پرسنل مناسب و آشنا به محیط تحقیقاتی
 • انتشار یک جریان ثابت تحقیق
 • داشتن مدرک تحصیلی در دانشگاه
 • مدیریت راه اندازی آزمایشگاه (و کمک‌هزینه اضافی)
 • تأمین منابع و تنظیم یک آزمایشگاه کاربردی
 • نقل‌مکان و پیدا کردن مکان مناسب

به همراه دارد که ساده نبوده و استرس زیادی به همراه دارد که موجب کاهش بهره‌وری شما می‌شود. اما جای نگرانی نیست در صورت استفاده از لیست کاملی که برای شما قرار داده‌ایم می‌توانید بدون نگرانی برای راه اندازی و نگهداری اولین آزمایشگاهتان اقدام نمایید. به این ترتیب این لیست را به عنوان چارچوبی برای کار خود قرار دهید و از آن برای برنامه‌ریزی جزئیات راه‌اندازی آزمایشگاه خود استفاده نمایید.

یک لیست ایجاد کنید، آن را بررسی کنید

از لحظه‌ای که تصمیم به راه اندازی و نگهداری اولین آزمایشگاه دارید باید دارای برنامه‌ای برای سازمان‌دهی، اولویت‌بندی و استراتژی کردن کارهای خود باشید. راحت‌ترین راه برای ایجاد برنامه این است که از تمام کارهای آغاز آزمایشگاه و نگهداری آزمایشگاه تهیه نمایید و در تمام مراحل فرایند کار پایبند به عمل کردن به این لیست باشید. این لیست می‌تواند شامل مواردی همچون

1.تجهیزات مورد نیاز آزمایشگاه

2.برنامه‌ریزی برای استخدام نیرو

3. برگذاری کلاس‌های آموزشی

و هر نکته‌ای که به ذهنتان می‌رسد باشد. هر مورد را با ذکر بیشترین جزئیات ممکن یادداشت نمایید. از ابتدای کار تعداد پرسنل و محققانی که تمایل به استخدام آنها دارید را تعیین کنید. برای قرارگیری تمام دستگاه‌ها محل و فضای مناسب تهیه کنید. چک لیست خود را مدام بررسی و مرور کنید تا مطمئن باشید چیزی فراموش نشده باشد.

بودجه‌های لازم را برای راه اندازی و نگهداری اولین آزمایشگاه فراهم کنید

برای شروع کار راه اندازی و نگهداری اولین آزمایشگاه بسته به نوع کاربری آزمایشگاه و با توجه به پروژه‌هایی که قصد انجام آن را دارید، بودجه مناسب برای خرید تجهیزات موردنیاز را در نظر بگیرید. برای نمونه برای راه‎‌اندازی آزمایشگاه شیمی نیازمند هود شیمایی و کمد نگهداری مواد شیمایی هستید.

اتمام تحقیقات فعلی و تحویل پروژه‎ها

پیش از راه اندازی و نگهداری اولین آزمایشگاهتان به عنوان یک پژوهشگر با تجربه مهم و حرفه‌ای است که تحقیقات فعلی و آزمایشگاهی که در آن مشغول به کار هستید را ترک نمایید. در صورتی که در زمان احداث آزمایشگاه مشغول به انجام پروژه دیگری هستید بهتر است در شروع کار پروژه را به دست افراد متخصص بسپارید و بعد اتمام پروژه فعلی به محل جدید خود بروید.

ملزومات نقل‌مکان

برای نقل مکان به سمت آزمایشگاه جدیدتان لازم است تمام تجهیزات و وسایل فعلی خود را آماده‌سازی و بسته‌بندی نمایید و توصیه می‌کنیم برای جابجایی راحت‌تر تجهیزات فرسوده و بلااستفاده را بفوروشید. یک شرکت حمل و نقل مطمئن برای جابجایی تجهیزات استخدام کنید و تمامی موارد را در محل جدید بطور کامل وارسی نمایید. پیش از ورود به آزمایشگاه جدید محل را از نظر اینترنت، تلفن، برق، آب و گاز بطور کامل و دقیق بررسی نمایید و از اتصال تمام آنها اطمینان حاصل نمایید. اطلاعات موردنیازتان را کاملا ذخیره کنید زیرا در آینده نه چندان دور به آنها احتیاج پیدا می‌کنید.

تهیه بودجه و کمک‎های مالی

برای شروع هر فرایند سازمانی نیازمند بودجه هستید. از این رو می‌توان گفت مهمترین بخش راه اندازی و نگهداری اولین آزمایشگاه مدیریت مالی می‌باشد و برای بررسی صحیح بودجه و مدیریت مالی می‌توانید از مراکز معتبری نظیر

 • ارزیابی کل راه اندازی پول و فرمول‌بندی بودجه
 • در نظر گرفتن هزینه‎های غیرمنتظره در طول پروژه
 • هزينه‎های مجاز برای پرسنل (يعنی حقوق ماهانه)
 • تجهیزات اصلی و تمام تکنولوژی آزمایشگاه – شما می‌توانید

استفاده نمایید. در هنگام انجام کار برای اضافه کردن تجهیزات مورد نیاز اقدام نمایید اما برای شروع کار راه اندازی و نگهداری اولین آزمایشگاه نیازمند یک سری تجهیزات اولیه بخصوص هستید. همانطور که می‌دانید تهیه الزامات و تجهیزات آزمایشگاهی نیازمند هزینه می‌باشد و باید هزنیه به صورت زیر سازمان‌دهی و برنامه‌ریزی شود:

 • بودجه ماهانه برای سایر موارد
 • هزینه‎های جانبی
 • اشتراک آزمایشگاه در مجلات ضروری،مدیریت و نرم‌افزارهای دیگر
 • چه نوع کمک‎های مالی را در طول پروژه خود درخواست می‌کنید؟

جلوتر از زمان باشید

در صورتی که برای اجرایی کردن ایده‌های جدیدتان نیازمند بودجه مالی زیادی می‌باشید توصیه می‌کنیم با مشاورین و اساتید دیگر صحبت کنید تا راهنمایی‌های لازم و اصولی را دریافت کرده و برای عملی کردن ایده خود شروع کنید.

از مشورت کردن نترسید و اطمینان داشته باشید همسالان شما تمایل دارند به شما کمک کنند و منبعی عالی از ایده‌های مختلف هستند.

مصاحبه و استخدام کارمندان

هر فردی که در حوزه انجام پژوهش‌های بزرگ فعالیت می‌کند می‌داند برای انجام کارهای تحقیقاتی موفق نیازمند کارکنان و پرسنل با تجربه و موفق می‌باشد. پس باید از همان شروع کار برای استخدام نیروی متخصص از طریق آزمون و گزینش اقدام نماید. حتما چند نکته اساسی را در زمان مصاحبه و گزینش پرسنل در هنگام راه اندازی و نگهداری اولین آزمایشگاه خود در نظر بگیرید.

مصاحبه شما چه رسمی باشد و چه غیر رسمی باید ابتدا خود را معرفی کرده و موضوعات اصلی آزمایشگاه را شرح دهید. سپس سوالات از پیش طراحی شده را بپرسید تا مطمئن شوید فرد تخصص لازم در زمینه کاری شما را دارد یا خیر. معیار گزینش خود را توانایی‌ها و تخصص‌های افراد قرار دهید و افرادی دلسوز و متخصص را برگزینید. زیرا با اینکار فعالیت‌های تحقیقاتی شما به بهترین شکل ممکن پیش خواهد رفت از این رو انتخاب پرسنل در زمان شروع راه اندازی و نگهداری اولین آزمایشگاه از اهمیت بالایی برخوردار است.