وبلاگمشاوره طراحی آزمایشگاه

به دلیل اهمیت و نقش کلیدی آزمایشگاه‌ها در دانشگاه‌ها، مراکز درمانی، تشخیص طبی، صنعتی و … شایسته است پیش از آغاز و راه‌اندازی آزمایشگاه و تجهیز نمودن فضا با وسایل آزمایشگاهی، مسئله مشاوره طراحی آزمایشگاه در اولویت کار، کارفرمایان قرار گیرد. به جرات می‌توان گفت، اساسی‌ترین و مهم‌تریم مرحله تجهیز آزمایشگاه، طراحی و سکوبندی آزمایشگاه می‌باشد. به هر میزان که طراحی فضا با دقت بیشتر و به دور از هرگونه عجله انجام گیرد، در حین مراحل اجرایی بویژه نصب و راه اندازی تجهیزات نظیر هود آزمایشگاهی، سینک آزمایشگاه، تاسیسات زیربنایی و … با مشکلات کمتری مواجه خواهید شد. بدیهی است با دریافت مشاوره اصولی از هزینه‌های اضافی نظیر دوباره کاری، اصلاح یا تخریب ساختمان و تاخیر در راه‌اندازی آزمایشگاه جلوگیری خواهد شد.

خدمات ارائه مشاوره جهت طراحی آزمایشگاه

مساحت استاندارد و کافی برای آزمایشگاه‌های مختلف با توجه به تعداد پرسنل/دانشجویان، تنوع کاری آزمایشگاهی، تجهیزات آزمایشگاهی، نوع کاربری آزمایشگاه و … تخمین زده می‌شود. حداقل فضایی که برای مساحت آزمایشگاه می‌توان در نظر گرفت 110 متر مربع می‌باشد.

مساحت آزمایشگاه باید به گونه‌ای باشد که تاثیر منفی بر کیفیت کار پرسنل نداشته باشد و بر ایمنی کارکنان تاثیر سوء نداشته باشد و در طولانی مدت با افزایش حجم و دامنه کار فعالیت‌ها و آزمایشات دچار اختلال و کاهش دقت نشود.

مشاورین شرکت بایرمن با ارائه مشاوره طراحی آزمایشگاه ،شما را به خوبی راهنمایی می‌نمایند و به شما آگاهی می‌دهند چه نوع طراحی و با چه خصوصیاتی مناسب نیاز شما بوده و برای داشتن یک آزمایشگاه استاندارد، کارا و ایمن به چه طراحی و چه تجهیزاتی نیاز دارید حتی میزان هزینه شما را به صورت حدودی تخمین زده و برآورد خواهیم نمود.

برای نمونه اگر شما برای یک مرکزآموزشی یا دانشگاه قصد راه‌ندازی آزمایشگاه دارید قطعا به فضا و طراحی نیاز دارید که تعداد مشخصی دانشجو به راحتی قادر به انجام فعالیت و آموزش دیدن باشند. درحالیکه قصد راه اندازی آزمایشگاه صنعتی برای کارخانه خود دارید و باید تحلیل و بررسی محصول خود را در آن آزمایشگاه انجام دهید باید آزمایشگاه صنعتی با نقشه‌ای خاص و مرتبط با فعالیت‌های صنعتی طراحی گردد. می‌توان نتیجه گرفت با توجه به تنوع آزمایشگاه‌ها و نوع کاربری‌های متفاوت آنها نیاز به مشاوره طراحی امری ضروری می‌باشد.

مشاوره ساخت و ارتقاء طراحی آزمایشگاه در آینده

تمامی مراحل احداث و راه‌اندازی آزمایشگاه باید با دریافت مشاوره طراحی آزمایشگاه و هماهنگی و نظارت افراد با تجربه برنامه‌ریزی شده واجرا گردد. ازاین رو می‌توان نتیجه گرفت آنچه در طراحی و تجهیز یک آزمایشگاه در اولین مرحله باید مورد توجه قرار گرفته شود ایجاد شرایط مناسب و اطمینان بخش برای پرسنل می‌باشد. پس برای اولین گام لازم است اهداف کاری آزمایشگاه نظیر

 • برنامه‌های فعلی و آتی آزمایشگاه
 • تعداد کارکنانی که باید در آزمایشگاه فعالیت کنند
 • پیش‌بینی احتمال بروز حوادث و خطرات حین کار
 • تهیه وسایل و تجهیزات و دستگاه‌ها مورد نیاز
 • برآورد میزان بخارات، گازها، ذرات شیمیایی و سمی تولید شده
 • تخمین میزان گرما و سروصدای ایجاد شده در آزمایشگاه
 • نیاز به فضاهای ایزوله شده و اتاق‌های مجزا
 • نیاز به شرایط محیطی ویژه برای نجام برخی آزمایشات
 • درنظر گرفتن فضای مناسب برای نصب دستگاه‌های ثابت
 • در نظرگرفتن فضای اضافی برای موارد برنامه‌ریزی نشده
 • محل استقرار فضای اصلی آزمایشگاه نسبت به سایر امکانات و ساختمان‌ها

توسط کارفرما مشخص شده و به صورت لیست شده برای مشاوره طراحی آزمایشگاه ارائه گردد تا بتوان بطور دقیق نیازهای فعلی و آتی آزمایشگاه را برنامه‌ریزی کرد و طراحی ایده‌آلی انجام داد.

مشاوره سکوبندی و تجهیزات آزمایشگاهی

مهم‌ترین بخش هر آزمایشگاه سکوبندی و میزبندی آزمایشگاه می‌باشد. سکوها، همان میزهای طویلی هستند در هر فضای آزمایشگاهی به چشم می‌خورند و روی آنها انواع آزمایشات انجام می‌گیرد. با توجه به نوع کاربری آزمایشگاه و موادی که در آزمایشگاه مورد پژوهش قرار می‌گیرند مهم است، موادی که به عنوان صفحه رویه و بدنه این میزها و سکوها استفاده می‌شود از مواد مرغوب تهیه شده و در برابر ضربه، خوردگی، فرسایش، مواد اسیدی و حرارت و آتش‌سوزی مقاوم باشند.

مشاوره استاندارد‌سازی، بازسازی و دمونتاژ آزمایشگاه

یکی از مواردی که در کنار مشاوره طراحی آزمایشگاه ارائه می‌گردد امکان تغییر سکوها، تجهیزات و بازسازی مجدد آزمایشگاه می‌باشد. مشاورین بایرمن در زمینه استاندارد سازی، بازسازی و دمونتاژ آزماشگاه تخصص شده و به خوبی کارفرمایان را راهنمایی می‌نمایند.

مشاوره خرید دستگاه‌های آزمایشگاهی

یکی از مواردی که در کنار مشاوره طراحی آزمایشگاه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و باید به آن توجه ‌ویژه‌ای داشت خرید تجهیزات و دستگاه‌های آزمایشگاهی مناسب و با کیفیت می‌باشد. تجهیزاتی که خریداری می‌شوند باید دارای گارانتی و خدمات پس از فروش باشند و نصب و راه اندازی آنها توسط شرکت وارد کننده یا سازنده ارائه گردد. متخصصین شرکت بایرمن در زمینه تجهیزات و راه‌اندازی مراکز تحقیقاتی و پژوهشی آماده ارائه مشاوره می‌باشند.