وبلاگنکات ایمنی در آزمایشگاه

شناخت و رعایت نکات ایمنی در آزمایشگاه برای حفظ سلامت کارکنان از اهمیت بسیار خاصی برخوردار است.  رعایت نکات ایمنی دز آزمایشگاه‌ها را می‌توان دقیقا به جلوگیری بهتر از درمان است تعبیه کرد. با رعایت این نکات می‌توانید از بروز مشکلات جلوگیری نمایید و تا میزان چشمگیری سلامت پرسنل را حفظ کنید. در مراکز تحقیقاتی و پژوهشی همیشه خطرات غیر قابل پیش‌بینی وجود دارد که ممکن است در طول فعالیت‌ها و آزمایشات مختلف رخ دهد. اما با آموزش صحیح پرسنل و هوشیاری و دقت در انجام آزمایشات می‌توان به میزان زیادی بروز خطرات پیش‌بینی نشده را کاهش داد.

درصد بسیار بالایی از مشکلاتی که در آزمایشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی رخ می‌دهند در اثر بی توجهی به تمامی این نکات می‌باشند. در نتیجه باید به تمامی پرسنلی که در این مراکز مشغول فعالیت هستند، آموزش‌های لازم را ارائه نمود. نحوه کار با مواد شیمیایی یکی از این نکات است. علاوه بر این پرسنل باید بدانند در صورت بروز حادثه و خارج شدن آزمایشگاه از کنترل چه اقداماتی لازم است انجام دهند. از این رو آشنا بودن با تجهیزات آزمایشگاه، نحوه استفاده صحیح از آنها و رعایت نکات ایمنی در آزمایشگاه بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

نکات ایمنی در آزمایشگاه هنگام کار با مواد شیمیایی

جلوگیری از بروز حوادث در مراکز تحقیقاتی و پژوهشی، از بهترین اقداماتی است که می‌توان انجام داد. حتی در آزمایشگاه‌هایی که چندین بار انجام می‌شوند باید دقت لازمه را به کار بست. پس باید قبل از انجام هر آزمایشی ابتدا، کلیه نکات و خطرات آن را شناسایی نمایید. نکته مهم این است که باید تمام مواد شیمیایی موجود در محیط آزمایشگاه خطرناک قلمداد شوند مگر آنکه از بی‌خطر بودن ماده‌ای اطمینان کامل داشته باشید. پس می‌توان گفت حفظ سلامت و ایمنی پرسنل و کارکنان تنها با رعایت نکات ایمنی در آزمایشگاه در زمان استفاده از مواد شیمیایی گوناگون امکان‌پذیر خواهد بود.

لازم است تمامی تجهیزات آزمایشگاهی مورد استفاده در مراکز پژوهشی ضد اسید بوده و در برابر مواد شیمایی مقاوم باشند چراکه در آمایشگاه‌های مختلف عموما با مواد شیمایی اسیدی و خورنده کار می‌کنند. برای نمونه از متریال ضد اسید در سیستم سکوبندی آزمایشگاه یا کابینت بندی آزمایشگاه استفاده می‌شود. همچنین به دلیل شستشوی مواد اسیدی و شیمایی در سینک آزمایشگاهی، باید این سینک‌ها نیز به صورت سینک ضد اسید باشند.در این‌صورت به‌راحتی می‌توان تمامی آنها را شستشو داد و دیگر نظافت آنها کاری دشوار نیست. در مراکز پزوهشی باید مواد شیمایی پر خطر در مکان‌های مخصوصی نظیر کمد نگهداری مواد شیمایی، نگهداری شوند.

لازم به ذکر است در آزمایشگاه‌ها تنها افراد مجاز باید اجازه دسترسی و استفاده از مواد پر خطر را داشته باشند. زیرا این افراد آشنایی کامل با خطرات احتمالی دارند و نحوه کاربرد این مواد را بهتر می‌دانند.

تجهیزات پوشیدنی برای رعایت نکات ایمنی در آزمایشگاه

تجهیزات لازم برای انجام آزمایشات جهت حفظ ایمنبی پرسنل به شرح زیر می‌باشد:

1.لباس آزمایشگاه

اولین و مهم‌ترین نکات ایمنی در مراکز تحقیقاتی این است که کارکنان در چنین فضاهایی از روپوش سفید، لباس ایمنی و لباس کار مناسب استفاده کنند و استفاده از این روپوش برای رعایت نکات ایمنی در هر آزمایشگاهی الزامی می‌باشد. لباس کار شامل تجهیزات گوناگونی می‎باشد که با توجه به نوع کاربری آزمایشگاه و فعالیت‌هایی که انجام می‌شود متفاوت خواهد بود.

2.عینک

با توجه به اینکه همیشه احتمال پاشیدت مایعات و مواد شیمیایی در چشم کاربر وجود دارد، در نتیجه همیشه باید از عینک استفاده کرد.

3.عدم استفاده از لنز در آزمایشگاه

استفاده از لنز در آزمایشگاه، حتی با وجود استفاده از عینک ممنوع است. چون عینک تنها از پاشیدن مایعات به داخل چشم جلوگیری می‌کند. عینک نمی‌تواند از بخارات مضر از مواد سمی را رفع کند.بخارات سمی موجود در آزمایشگاه، رطوبت چشم را از بین می‌برد و باعث چشبیدن لنز به قرنیه خواهند شد.

4. استفاده از کفش بسته و مقاوم

باید از کفش‌‎‌های مقاوم در آزمایشگاه استفاده کرد.تا مواد شیمیایی روی پا نریزد. همچنین در محیط‌های آزمایشگاهی استفاده از کفش پاشنه بلند، صندل یا دمپایی ممنوع می‌باشد.

5.استفاده از دامن و شلوارک ممنوع

در محیط آزمایشگاه پوشیدن دامن و شلوارک اکیدا ممنوع می‌باشد. زیرا تماس احتمالی مواد شیمایی با پوست بدن بسیار خطرناک بوده و موجب سوختگی و جراحت می‌شود.

6.در محیط آزمایشگاه از جواهرات، انگشتر، ساعت و …. استفاده نکنید.

جواهرات، ساعت و … بخارات سمی را جذب می‌کنند و موجب بروز خارش و التهاب در پوست خواهند شد.

7.لباس گشاد و آویزان نپوشید

برای رعایت نکات ایمنی دئر آزمایشگاه لازم است از پوشیدن لباس گشاد و آویزان خودداری کنید زیرا ممکن است حین کار گوشه لباس با حرارت و چراغ بونزن برخورد کرده و آتش بگیرد و موجب سوختگی گردد.

8.پوشاندن موها حین کار

حین انجام آزمایشات موهای خود را با روسری یا کلاه مخصوص بپوشانید و در صورتی که موی بلند دارید حتما آنها را جمع کرده و از باز گذاشتن خودداری نمایید.

9. حین انجام آزمایشگاه به موسیقی و رادیو گوش ندهید

زمان گوش دادن به موسیقی ممکن است حواس کاربر پرت شده و موجب غفلت پرسنل حین انجام آزمایشات شده و به خوبی قادر به شنیدن توضیحات مسئول آزمایشگاه نخواهند بود.

تجهیزات ایمنی و رعایت نکات ایمنی در آزمایشگاه

تجهیزات ایمنی که باید در هر آزمایشگاهی برای حفظ ایمنی و سلامت پرسنل موجود باشد شامل:

  • کپسول آتش نشانی
  • محلول های شست و شوی چشمی
  • دوش و چشم شوی اضطراری
  • پتو مخصوص خاموش کردن آتش

و سایر مواد مورد نیاز برای رعایت نکات ایمنی در آزمایشگاه می‌باشد.

آشنا بودن پرسنل با نحوه مواجه با خطر و استفاده از تجهیزات ایمنی از دیگر موارد ایمنی است. پرسنل باید محل قرار گرفتن وسایل ایمنی را بدانند و با نحوه کار آنها آشنا باشند تا در صورت بروز حادثه از آن استفاده کنند. از چشم شوی اضطراری می‌توانند در صورت پاشیدن مواد در چشم استفاده کنند. نوع شیرآلات آب، گاز، خلاء و … مشخص باشد و در زمان آتش سوزی از وسایل اطفاء حریق مناسب استفاده شود. کپوسل‌های گاز باید در کمد ضد اشتعال نگهداری شوند.

سیستم سکوبندی و میزبندی آزمایشگاه علاوه بر ضد اسید بودن باید در برابر حرارت نیز مقاوم باشند و از مواد ضد حرارت ساخته شده باشند. هر وسیله باید در جای مخصوص نگهداری شود و نظم آزمایشگاه حفظ گردد و تجهیزات پر خطر در صورت لزوم تنها در دسترس افراد قرار گیرد.

نصب هود و رعایت نکات ایمنی در آزمایشگاه

نصب هود آزمایشگاهی یکی از مهمترین اقدامات و نکات ایمنی در آزمایشگاه بشمار می‌رود، زیرا می تواند بخارات ناشی از مواد شیمیایی خطرناک را جذب کرده و به خارج از فضای تحقیقاتی منتقل نماید. در صورت انجام فعالیت‌هایی که در حین آن بخارات بد بو، اسیدی، خورنده و سمی متصاعد می‌شود لازم است از مدل هود آزمایشگاهی مناسب برای رعایت نکات ایمنی در آزمایشگاه استفاده شود. مهمترین هودهای مورد استفاده در محیط‌های تحقیقایت شامل؛ هود میکروبی یا لامینار، بازویی، کانوپی و فیوم هود می‌باشد. با توجه به نوع کاربری آزمایشگاه هود مناسب انتخاب می‌شود.

نکات ایمنی در آزمایشگاه هنگام ریختن مواد شیمیایی

در صورتی که هنگام کار، مواد شیمیایی روی زمین بریزند سریعا باید برای تمیز کردن آنها اقدام نمایید. زیرا این مواد خطرناک هستند و امکان دارد موجب مسمومیت، سوختگی یا حتی مرگ شوند. در چنین شرایطی اقدامات زیر را انجام دهید:

1.به مسئول آزمایشگاه اطلاع دهید تا به شما در رفع مشکل پیش آمده کمک کند.

2.در صورت ریختن مواد روی لباس‌تان، آنها را با احتیاط پاک نموده و بخشی از پوستتان که در تماس با مواد شیمایی قرار گرفته است را با مقدار زیادی آب بشویید. همچنین می‌توانید در صورت نیاز از دوش اضطراری استفاده کرده و با دقت کل بدنتان را بشویید.

3.در صورتی که مقدار موادی که در تماس با لباس شما قرار گرفته‌اند زیاد است سریعا با لباس زیر دوش اضطراری بروید و همزمان با ریختن آب لباس‌تان را در آورید.

4.در صورت تماس مواد شیمایی با سطوح مثل میز و صندلی و … سریعا پاک کنید. برای پاک نمودن می‌توانید از سدیم بی کربنات و استیک اسید رقیق به عنوان خنثی کننده اسیدها و بازها استفاده کنید.

5. فلزات سنگین نظیر سرب بسیار خطرناک هستند و بدن قادر به دفع آنها نمی‌باشد پس در صورت ریختن این فلزات سریعا به مسئول آمایشگاه اطلاع دهید.

رعایت نکات ایمنی در آزمایشگاه برای سلامتی پرسنل و افرادی که در آزمایشگاه کار می‌کنند بسیار ضروری است و پیش از شروع کار باید نسبت به انجام و رعایت آنها اقدام نمود و سپس آغاز بکار کرد.
با نصب تجهیزات آزمایشگاهی مناسب می‌توانید به سادگی نکات ایمنی در آزمایشگاه را به کار ببندید و بهترین و امن‌ترین مکان برای پرسنل خود را فراهم نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما محفوظ خواهد ماند. موارد ضروری مشحص شده ند *

ارسال دیدگاه