طراحی کابینت بندی آزمایشگاه و کاربردهای متنوع آن

طراحی کابینت بندی آزمایشگاه یکی از ضروری ترین نیازهای هر آزمایشگاه است که بدون آن آزمایشگاه نمی تواند کامل باشد. در واقع چیدمان کابینت ها و نوع آنها در سکوبندی آزمایشگاه بسیار اهمیت دارد. یونیت ها یا کابینت بندی آزمایشگاهی در اشکال مختلف طراحی می شوند که هر کدام کارایی خاص خود را دارند. از این رو طراحی کابینت های آزمایشگاه به چهار دسته:

 • کابینت زمینی
 • کابینت دیواری
 • کابینت چرخ دار
 • یونیت شستشو
  تقسیم می شوند.

طراحی کابینت آزمایشگاه زمینی

یکی از مورد نیاز ترین و رایج ترین نوع کابینت آزمایشگاه نوع زمینی آن است که به آن کابینت زیرمیزی نیز گفته می شود. این نوع کابینت در سیستم سکوبندی آزمایشگاهی مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع سکوبندی آزمایشگاه بدون طراحی کابینت بندی آزمایشگاه زمینی کامل نیست و کاربرد زیادی ندارد. این کابینت ها از متریال های مختلفی مثل:

 • استیل
 • ام دی اف
 • پی وی سی

و … طراحی و ساخته می شوند و عموما به صورت تک درب یا دو درب می باشند. روکش این کابینت ها بدون درز بوده و یراق آلات آن ها به گونه ای انتخاب می شوند که کار تمیز کردن و نظافت کابینت را آسان تر نمایند. طراحی کابینت بندی آزمایشگاه به صورت زمینی هم در میزبندی یک طرفه و هم در میزبندی دوطرفه مورد کاربرد است. این کابینت ها را می توان به صورت چرخدار طراحی نمود. به این ترتیب تمیز کردن زیر کابینت ها بسیار آسان تر می شود.
و در صورت نیاز می توان کابینت ها را به سادگی جابجا کرد.

طراحی کابینت های آزمایشگاه دیواری

نوع دیگری از کابینت در آزمایشگاه نوع دیواری آن است که در هر آزمایشگاه می تواند وجود داشته باشد. از یونیت های دیواری نیز می توان در سیستم سکوبندی یک طرفه و دو طرفه استفاده نمود. همانند کابینت های زمینی این کابینت ها را نیز می توان از جنس های مختلف و با روکش های بدون درز متنوع طراحی نمود. در طراحی کابینت های دیواری می توان درب این کابینت ها را شیشه ای قرار داد. از این نوع کابینت می توان برای نگهداری از مواد مختلف استفاده نمود. کابینت آزمایشگاهی به صورت دیواری معمولا دارای طبقات قابل تنظیم بوده که این طبقات مقاومت کافی برای تحمل وزن را دارند.

میز توزین و میز شستشو

نوع دیگر کابینت ها طراحی یونیت شستشو می باشد.
روی این کابینت ها سینک آزمایشگاه برای شستشو و شیرآلات آزمایشگاه نصب می شوند. جنس این کابینت ها باید از متریالی انتخاب شود که در مقابل رطوبت , آب و مواد شیمیایی مختلف به ویژه اسیدها مقاوم باشد.

یک کاربرد مهم کابینت ها در آزمایشگاه ها به عنوان میز شستشو می باشد که معمولا از جنس سرامیک و یا گرانیت برای ساخت میز شستشو استفاده می شود.

طراحی کابینت بندی آزمایشگاهی همچنین می تواند به گونه ای باشد که بتوان مواد مختلف را روی آن وزن و اندازه گیری کرد. با توجه به حساسیت جهت دقت در اندازه گیری مواد، نباید هیچ گونه ارتعاش و لرزشی به ترازو منتقل شود از این رو ساخت کابینت آزمایشگاه برای این منظور باید با دقت بیشتری انجام شود و روی ضربه گیر قرار گیرد.
همچنین از گرانیت به عنوان سنگ رویه در روی کابینت استفاده می شود
تا مقاومت کابینت آزمایشگاهی را در مقابل ارتعاشات بالا برد.

صفحه رویه در طراحی کابینت آزمایشگاه

یکی از نکات مهمی که در طراحی کابینت آزمایشگاه باید به آن توجه شود نوع صفحه رویه کابینت است. این صفحات رویه باید در مقابل اسیدها و مواد شیمیایی مقاومت کافی داشته باشند، به سادگی تمیز شوند و بدون درز بوده و در برابر ضربات و فشار و خش نیز از خود مقاومت کافی نشان دهند. مقاومت در برابر آتش و حرارت بالا و آنتی باکتریال بودن از دیگر ویژگی هایی است که در استفاده از رویه در سیستم سکوبندی و طراحی کابینت بندی آزمایشگاه باید به آن توجه نمود.

همانطور که گفته شد سطح و رویه ی کابینت آزمایشگاهی از مواد ضد زنگ و ضد اسید ساخته می شود تا در صورت بروز حادثه و یا ریختن ماده ای اسیدی و خورنده آسیبی به کابینت وارد نشود.
جنس سنگ به کار رفته در کابینت آزمایشگاهی بسته به نیاز و میزان مقاومت مورد نیاز می تواند از:

 • گرانیت
 • استیل
 • سرامیک
  و یا… انتخاب شود.

لزوم توجه به طراحی

یکی از تجهیزات ضروری در محیط های صنعتی، پزشکی و آزمایشگاهی استفاده از کابینت آزمایشگاهی می باشد. کابینت ها علاوه بر کارایی که دارند از جهت زیبایی نیز حائز اهمیت می باشند. کاربرد کابینت آزمایشگاهی، نگهداری بهتر و مناسب تر از مواد آزمایشگاهی می باشد. همچنین انواع تاسیسات مختلف , کانال ها و دریچه ها نیز درون کابینت های آزمایشگاهی تعبیه می شوند. و از این طریق دسترسی به این تاسیسات بسیار ساده تر می شود. طراحی کابینت می تواند محیطی مطلوب برای کار در فضای آزمایشگاهی در اختیار پرسنل قرار دهد. در واقع یکی از آیتم های اصلی و مهم در راه اندازی آزمایشگاه و تجهیز آن طراحی کابینت و میزبندی آزمایشگاهی است که متاسفانه می بینیم که توجه کمتری به آنها می شود.

در محیط های صنعتی برای ساخت کابینت آزمایشگاه از بدنه یا استراکچر فلزی استفاده می شود و پرکاربردترین متریال برای این کار استیل ضد زنگ (استنلس) می باشد و معمولا از پوشش های رنگی الکترواستاتیک برای ساخت آنها استفاده می شود. پایه و اساس طراحی کابینت بندی آزمایشگاه , سکوبندی است.
سکوبندی فضاسازی لازم برای طراحی کابینت را ارائه می نماید.
و به این ترتیب می توان از محیط بیشتری در آزمایشگاه استفاده نمود.

تنوع طراحی کابینت بندی های آزمایشگاه

مانند هر سازه دیگری کابینت بندی نیز تنوع زیادی دارد و در اشکال , ابعاد و رنگ ها و طرح های مختلف می تواند طراحی شود ضمن اینکه جنس این کابینت ها نیز دارای تنوع بالایی است. این بسته به نیاز کارفرما و محیط آزمایشگاه دارد که کابینت بندی را در طرح ها , اندازه ها و شکل های مختلف طراحی نماییم. زیباسازی در نسل جدید کابینت های آزمایشگاهی بسیار مورد توجه قرار گرفته است و امروزه علاوه بر کارایی ظاهر زیبای این کابینت ها نیز حائز اهمیت است. با طراحی کابینت آزمایشگاهی می توان محیطی زیبا و آرام برای کاربران فراهم نمود تا بتوانند با فراغ بال به فعالیت های هایفوتراپی خود بپردازند. توجه به فضا در ساخت کابینت آزمایشگاه نیز بسیار مهم است
و می تواند به صورت یک تزریق بوتاکس در میان , موازی , دوطرفه و … طراحی و ساخته شوند.

تجهیزات مختلف در طراحی کابینت بندی آزمایشگاه

برای طراحی کابینت بندی نیاز به تجهیزات مختلفی دارید.

درب کابینت ها می تواند شیشه ای یا فلزی یا ام دی اف باشند.

برای طراحی کابینت های آزمایشگاه می توان از لامپ های فلورانس استفاده نمود تا کاربر به راحتی بتواند داخل کابینت را بررسی نماید و مواد مورد نیاز خود را آسان تر جستجو کند.

کابینت ها یکی از بهترین کارهایی است که برای نظم دهی به آزمایشگاه می توان انجام داد.

طراحی کابینت بندی آزمایشگاه همچنین می تواند به گونه ای باشد که تعمیرفن کویل خروجی های برق , گاز و حتی آب نیز درون آن تعبیه شود.

کابینت ها محلی برای نگهداری از مواد مختلف هستند و به عنوان کمد نصب کولرگازی نگهداری نیز مورد استفاده قرار می گیرند.
علاوه بر این به عنوان سکو نیز استفاده می شوند.
و از آنها برای اتصال لوله ها نیز استفاده می شود.
جهت طراحی کابینت بندی آزمایشگاه کافیست با شرکت بایرمن تعمیر کولرگازی تماس بگیرید.